Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Zelí: hlávkové, pekingské a čínské zelí


Ilustrační fotografie

Zelí měli ve svém jídelníčku už staří Římané, používali ho i na léčebné účely. Nastrouhané se solí předepisoval už Hippokratés při zánětech močové trubice. Kapitán Cook ochránil svou posádku před kurdějemi, třikrát denně podával svým námořníkům kysané zelí. Rostlo v západní Evropě, na Blízkém východě i ve Středomoří.

Patří mezi listovou zeleninu.
Rozlišujeme :
hlávkové zelí, to už odpradávna patřilo mezi postní jídla. Je kulaté, velké, příbuzné kapustě, odlišuje se jen stavbou listů. Rostlo už v pravěku jako keř. Stejně jako kedlubny či květák je vyšlechtěné z brukve zelné. Celé hlávky můžeme skladovat v chladnu, naložené se solí a kmínem, nebo jej nechat vykvasit. V současné době je vyšlechtěno několik odrůd bílého i červeného zelí. K jeho pěstování je třeba dobře prohnojená půda a dostatek vláhy. Pozor na běláska zelného nebo dřepčíka olejkového, který tuto zeleninu často napadá.

Bílé zelí podporuje imunitní systém, červené má výraznější chuť a dvojnásobné množství železa.
Listy zelí obsahují organické kyseliny – citronovou, jablečnou, mravenčí aj.,bílkoviny, cukry, tuky, aminokyseliny, vitamíny C, B, E, H, celulózu, železo, hořčík, draslík a další.

Velmi účinná je čerstvá šťáva ze zelí, ta léčí i žaludeční vředy a dvanácterník. Výzkumy prokázaly, že působí i proti bakteriím tuberkulózy, ulevuje kašli, léčí dnu i žlučníkové kameny.
Je močopudné, zbavuje tělo toxinů i choroboplodných zárodků. Jeho konzumace se doporučuje i při onemocnění srdce a ledvin, arterioskleróze, obezitě, i při leukémii. Omlazuje naše buňky, působí jako prevence proti rakovině, zpevňuje kosti.
V lidovém léčitelství se doporučuje jak čerstvé, tak i jeho šťáva.

Ulevuje bolestem hlavy, působí proti nespavosti, jako prevence před kurdějemi, při dlouhodobých obtížích s trávením, i hemeroidech. Jako obklad při bolestech kolen se užívaly i zelné spařené listy. Šťáva má projímavé účinky, s medem je vhodná k léčbě dýchacích cest, zánětu hrtanu i průdušek. Žvýkání zelných listů prý posiluje dásně a zabraňuje tak paradentóze. Vzhledem k obsahu síry, vápníku a jódu může pomáhat i při léčbě kožních problémů, alergie či lupénky.

Na pročištění organismu je výborné pití zelné šťávy po dobu tří týdnů. Omyté listy namočíme třikrát na půl minuty do minerálky teplé asi 45°C, pak je dáme do odšťavňovače a hned pijeme, nejlépe ráno nalačno.

Mezi samostatné druhy, nikoli odrůdy zelí hlávkového, patří
pekingské zelí ( Brassica campestris), pak-soi. Často  se prodává pod nesprávným názvem – čínské zelí. Pochází z Číny, kde bylo známo už ve 3. století. Vzniklo zřejmě křížením čínského zelí a vodnice, protože v přírodě nebylo nalezeno divoce rostoucí. Do Evropy se dostalo v 18. století, u nás se začalo pěstovat kolem roku 1930, ve velkovýrobě pak až roku 1998.

Mladé listy mají více vitamínu C než citron, dále obsahují vitamíny B, karoten, draslík, železo, hořčík, síru, vápník. Nenadýmá. Jeho chuť není tak výrazná jako u zelí čínského. Působí blahodárně na zažívací trakt. Obsahuje velmi málo kalorií. Dá se vařit, dusit, zapékat, výborný je i na salát. Sklízí se asi šedesát dní po vysazení.

Čínské zelí (Brassica chinensis) pochází z Asie, pěstuje se hlavně v Číně a Japonsku. Je prapředkem zelí pekingského, má dlouhé tuhé listy volně uspořádané, netvoří hlávky. Dá se sklízet postupně po listech už za tři týdny po výsevu. Obsahuje stejné látky jako  zelí pekingské, ale má dvakrát více sacharidů.

Autor: Eva Ch,
Zdroj: Wikipedie, Zelenina z naší zahrádky

Fotogalerie
Zelí pekingské, Kuchaři do domu - kucharidodomu.cz, Foto: ©Samphotostock.cz/noskov
Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE