Vypadá trochu jako pampeliška, ale není to pampeliška, je to rukola. Znali ji už staří Římané a považovali ji dokonce za afrodisiakum.
Pochází z Apeninského poloostrova, v Itálii, Řecku a jižní Francii je oblíbená už dlouho, u nás se začala pěstovat poměrně nedávno a získává si velkou oblibu.
Obsahuje množství vitamínů, zvláště vitamín C a beta karoten.
Semínka jsou zdrojem asi 30 % oleje, který se skládá z mastných kyselin: erukové, linolové, linolenové, palmitové, olejové a eikosenové. Mají využití v průmyslu, zvláště při výrobě mazadel, barviv, pracích a čistících prostředků, i kosmetice.
Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Lze ji konzumovat čerstvou, ale i tepelně upravenou. Nahořklou chuť u starších listů zmírníme povařením.
Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev, je mírně projímavá.
Rukola zpestří především saláty, ale i těstoviny, rizota, polévky, lze z ní připravit i salát z ovoce, například z hrušek, pomerančů, ananasu. Hodí se i k mořským plodům, mletému či dušenému masu. Chutná s rajčaty, bazalkou, česnekem.
Rukola ale podle odborníků není roketa, jak je často uváděno, ačkoli jedna může lehce druhou nahradit, neboť si jsou opravdu chuťově podobné, liší se zvláště tvarem listů.
Roketa pochází z okolí Středozemního moře, rostla mezi obilím a lnem, s jejich semeny se pak rozšířila do Asie, Afriky, Severní Ameriky a Austrálie. Má ráda suché teplejší klima, vydrží až -°4. U nás roste jediný druh – roketa setá, poprvé byla zaznamená na počátku 20. století.
Můžeme si ji ze semínek vypěstovat sami podobně jako řeřichu – na navlhčené vatě. Možné to je samozřejmě i v truhlíku nebo na zahrádce. Roste rychle, ke sklizni je zralá už za 6 týdnů, nemá ale ráda horké léto, proto je vhodné ji vysévat na začátku nebo na konci sezony. Jde o jednoletou bylinu, dorůstající až 60 cm, s bílými drobnými kvítky. Po odřezáni by měla vyrašit ještě jednou.
V supermarketech ji můžeme zakoupit po celý rok – vybíráme nezavadlé lístky.
Můžeme si ji uchovat i zmraženou nebo naloženou v olivovém oleji.
Připravit si můžeme například rukolové peso, pizzu s rukolou, těstoviny s rukolou.
Rychlý lehký salát s rukolou
smícháme pokrájený svazek rukoly s plátky grapefruitu, balkánského sýra, přidáme olivy, kousky rajčat, nadrobno pokrájenou šunku.
Pomazánka
do sýru ricotta nadrobno nakrájíme svazek rukoly, osolíme dle chuti. Ricottu lze nahradit i sýrem cottage.
Špagety s rukolou
Dáme vařit špagety al dente, před jejich dovařením osmažíme na pánvi na olivovém oleji na jemno pokrájenou cibuli a stroužek česneku, vmícháme hrst rukoly. Přidáme uvařené špagety, promícháme, přendáme na talíř a posypeme ještě několika pokrájenými lístky rukoly. Bohatě posypeme nastrouhaným sýrem, například parmazánem.
Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipedie, R. Gianfrancesco – Potraviny z vlastní zahrady
Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená.
čtěte více...Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.
čtěte více...Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.
čtěte více...Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.
čtěte více...Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.
čtěte více...Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.
čtěte více...Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.
čtěte více...Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.
čtěte více...Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.
čtěte více...Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.
čtěte více...Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.
čtěte více...Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.
čtěte více...Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.
čtěte více...Zvláště současné chladné počasí rýmě nahrává, protože trávíme více času v uzavřených místnostech, kde mají viry vhodné podmínky k šíření. Než zajdeme do lékárny, zkusíme využít přípravky z přírody.
čtěte více...