Pěstování rajčat jedlých (Solanum lycopersicum), které pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, se u nás rozšířilo po 1. světové válce a rychle zdomácnělo. Dnes si bez nich už neumíme představit letní jídelníček.
Rajčata se vyskytují v mnoha odrůdách od rybízových – drobných jako kuličky až po velké plody, někdy až o váze 1 kilogram, jindy vejcovitého tvaru. Mají cihlovou až rudou barvu, zvláštností nejsou ani žlutá.
Jedná se o zeleninu nebo ovoce? Spíše se přikláníme k ovoci – rajče se jako ostatní ovoce tvoří z plodu a obsahuje semínka.
Jsou chutná, obsahují vitamín C, Beta karoten (provitamin A), vitamín B a lykopeny (červené rostlinné barvivo s antioxidačními účinky, pohlcuje volné radikály, které ničí buňky).
Z 90 % jsou tvořeny vodou, 5 % sacharidů, 2,5 % bílkovin, mají i vysoký podíl vlákniny a navíc jsou vhodná i k dietnímu stravování.
Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.
Jejich využití je mnohostranné.
Čerstvá a tvrdá jíme nejraději syrová, z měkkých si můžeme připravit kečup, omáčku nebo lečo s paprikou.
Využít se dají i zelená, nedozrálá, do čalamád nebo jako samostatný pikantní salát. Lze je také nechat dozrát – uložíme je na tác, můžeme je přikrýt a ponechat blízko okna. Zelená rajčata se mnohdy nedoporučovala, prý jsou toxická. Výzkumy ale prokázaly, že obsah solaninu (toxický glykoalkaloid vyskytující se i v bramborách) ve 100 g zcela zelených rajčatech je v rozmezí 9 až 32 mg, toxické množství je však více než desetkrát vyšší. Navíc se snižuje tepelným zpracováním. Přesto není vhodné konzumovat více než 100 gramů zelených rajčat, dětem se nedoporučují vůbec. Existuje ale také odrůda zelených rajčat, která solanin neobsahují.
Kečup I
2 kg zralých měkkých rajčat
250 g jablek
250 g cibule
30 g soli
150 g cukru
4 lžíce octa
¼ lžičky mleté skořice
1 lžička papriky
5 hřebíčků
Zeleninu a jablka omyjeme, oloupeme cibuli a vše pokrájíme nadrobno. Vložíme do hrnce a dusíme. Přidáme sůl, cukr, ocet a koření, podusíme ještě asi půl hodiny. Rozvařenou směs protlačíme cedníkem, opět podusíme do zhoustnutí. Horkou směs plníme do sklenic, upevníme víčky, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
Kečup II
3 kg zralých měkkých rajčat
10 paprik
10 cibulí
10 jablek
4 stroužky česneku
1 lžíce celého pepře
1 lžička tymiánu
5 bobkových listů
150 g cukru
50 g soli
1,5 dl octa
Zeleninu a jablka omyjeme, papriky zbavíme jadřinců, oloupeme cibuli a vše pokrájíme. Dáme do hrnce, přidáme koření a rozdusíme. Přidáme cukr a ocet, dusíme dalších asi 30 minut. Směs protlačíme cedníkem, dusíme do zhoustnutí a naplníme do sklenic.
Pro zrychlení můžeme rozdušenou směs nejprve rozmixovat, pak přidat cukr, sůl, ocet a koření a znovu podusit. Poté protlačíme cedníkem a dusíme do zhoustnutí. Při této přípravě je menší odpad.
Kečup sterilujeme 20 minut při 85 °C, aby se nám nekazil.
Malá rajčata ve sladkokyselém nálevu
Zralá a tvrdá rajčata zbavíme stopek, omyjeme a naplníme do skleniček. Proložíme bobkovým listem, několika zrnky pepře a nového koření. Zalijeme připraveným nálevem.
Autor: Eva CH.
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu bez práce a UŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí.
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR.
Jak objednat kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE
www.Kucharidodomu.cz
Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená.
čtěte více...Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.
čtěte více...Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.
čtěte více...Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.
čtěte více...Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.
čtěte více...Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.
čtěte více...Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.
čtěte více...Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.
čtěte více...Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.
čtěte více...Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.
čtěte více...Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.
čtěte více...Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.
čtěte více...Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.
čtěte více...Zvláště současné chladné počasí rýmě nahrává, protože trávíme více času v uzavřených místnostech, kde mají viry vhodné podmínky k šíření. Než zajdeme do lékárny, zkusíme využít přípravky z přírody.
čtěte více...