Řeřich setá, neboli zahradní, se u nás pěstuje jako listová zelenina s výraznou chutí a vůní, je známo asi 170 druhů.
Roste na mnoha místech světa, kromě pouští a polopouští, protože má ráda vlhko.
Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, které jsou v tomto ročním období velmi důležité.
Pochází z Blízkého východu, pravděpodobně Iráku. Do Evropy a Asie se dovážela už v době antiky. Již před tisíci lety ji konzumovali Číňané a Féničané během plaveb na moři a tím se bránili kurdějím – nemoci z nedostatku vitamínu C.
Jedná se o jednoletou bylinu, která dorůstá do výšky 5 cm. Hroznovité květy, velké asi 2 mm, mají bílou nebo načervenalou barvu, kvetou od června do srpna. Plodem je šešule.
Rozmnožuje se semínky, které začnou klíčit asi po 3 dnech, nejlépe ve vatě. Sklízíme už mladé děložní lístky, asi po 10 dnech odřízneme horní část natě, ta pak rychle dorůstá. Pokud si ji chceme vypěstovat doma, kupujeme pouze semínka určená pro potravinářské účely, klasická bývají namořená, ošetřená pesticidy.
Pěstování na talířku s navlhčenou vatou má své zápory – mohou začít plesnivět, špatně se vyndávají, protože do podkladu zarůstají. Přesto je takovéto pěstování nejrozšířenější. Na tácek nebo talíř pokrytý vatou nebo papírovými ubrousky nalijeme vodu, až se vsákne, hustě vysejeme řeřichu. Semínka nesmí nikdy vyschnout. Můžeme ji vložit do mikrotenového sáčku nebo přikrýt potravinovou fólií. Při 20°C vyklíčí do druhého dne. Pak můžeme fólii odstranit.
Někdy je praktičtější použít skleněnou lahev s víčkem, do kterého propícháme dírky, abychom semínka mohli proplachovat a zamezili tvorbě plísní. Pokud někdo chce nechat vyklíčit větší množství, je vhodné zakoupit přístroj k nakličování zrn, který je na našem trhu k dostání. Také je možné naklíčenou řeřichu zakoupit v bioobchodech.
Konzumovat můžeme začít, jsou-li klíčky asi třikrát větší než semínka, přibližně po sedmi dnech. Jí se i s kořínky, nejlépe syrová, popřípadě upravená nad párou. Pokud zhořkla, klíčila příliš dlouho. V ledničce vydrží uskladněná až týden.
Nechat naklíčit můžeme nechat i hrách, čočku, fazole, oves, slunečnice, sezam, dýni, len.
Chuť lístků se podobá ředkvičce, nasekané je dáváme do pomazánek z vajec či tvarohu, salátů, omáček nebo k přizdobení obložených mís, brambor. Nevaříme.
Semínka při klíčení přijímají vodu, tím dochází k aktivaci enzymů a štěpení organických látek. Navyšuje se obsah vitamínů A, B, C, E. Imunitu i metabolismus podporují i cukry, bílkoviny, železo, fosfor, hořčík a nenasycené mastné suroviny. Jejich konzumace se doporučuje zvláště v zimním období, při stresu, jarní únavě. Čerstvé klíčky jsou vhodné i jako prevence cukrovky, cévních a srdečních onemocnění, při poruše metabolismu i proti nadváze. Navíc jsou chutná.
Na závěr několik receptů.
Na pomazánku z řeřichy a celeru potřebujeme lučinu, řeřichu, celer a smetanu. Tu vmícháme do lučiny, přidáme nakrájené lístky řeřichy a nastrouhaný celer. Osolíme, opepříme.
Na polévku si připravíme 5 brambor, 1 litr kuřecího vývaru, lžičku másla, 2 hrsti nasekané řeřichy, 6 lžic smetany ke šlehání, 2 vejce uvařená natvrdo. Oloupané nakrájené brambory vaříme ve vývaru doměkka, přidáme máslo, před koncem varu nasypeme řeřichu a vlijeme smetanu. Rozmixujeme a přidáme na kousky nakrájená vejce.
Autor: Eva Ch.
TIP:
Plánujete rodinnou oslavu nebo firemní akci? Narozeniny, jubileum, svatbu, párty, garden párty, firemní akci, grilování? Jste zaneprázdněni? Záleží vám na úspěchu celé akce? Objednejte si mistra kuchaře!
KUCHAŘI DO DOMU - je největší online seznam osobních kuchařů a catering k objednání na akce - rodinné i firemní! Celá ČR.
* Profesionální kuchař se kompletně o akci postará! Kuchař nakoupí, navaří, naservíruje, uklidí kuchyni a odjíždí. Pobaví hosty při kulinářském show.
* Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do sídla firmy, klubu, pronajatých prostor.
* Přiveze potřebný inventář.
* Čerstvé vaření.
* Užijete si gurmánské zážitky spolu s hosty.
* Víte , že s kuchaři do domu se oslava vyplatí? V soukromí, v pohodlí, bez práce, bez pronájmu salónku a drahých alkoholických a nealkoholických nápojů.
* Ušetříte - volný čas, starosti, práci.
Jak objednat kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a sympatického profesionálního kuchaře.
Zadejte ZDARMA POPTÁVKU: ZDE
S KUCHAŘI DO DOMU MÁTE KLID A POHODU!
Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená.
čtěte více...Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.
čtěte více...Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.
čtěte více...Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.
čtěte více...Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.
čtěte více...Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.
čtěte více...Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.
čtěte více...Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.
čtěte více...Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.
čtěte více...Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.
čtěte více...Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.
čtěte více...Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.
čtěte více...Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.
čtěte více...Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.
čtěte více...