Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Už mám zase rýmu! Bylinná léčba


Ilustrační fotografie

Rýma je zánětlivé onemocnění, přenáší se kapénkovou nákazou – slinami, kýcháním, kašláním. Pálí nás v nose, někdy i celý nosohltan, často se přidají  bolesti v krku a zvýšená teplota. Při rýmě dochází ke zduření nosní sliznice (ta pak omezuje průchodnost nosu) a k sekreci z nosu.                    
Ačkoli se snažíme preventivně odolávat infekcím pravidelným popíjením čajů například z třapatky nachové (echinacea purpurea), zázvoru, rozchodnice růžové nebo čaje s medem a citronem, popřípadě  otužováním, někdy na nás prostě „ten bacil skočí″. Zvláště současné chladné počasí rýmě nahrává, protože trávíme více času v uzavřených místnostech, kde mají viry vhodné podmínky k šíření.

Než zajdeme do lékárny, zkusíme využít přípravky z přírody.
Máme-li ucpané dutiny, což bývá mnohdy bolestivé, pomůže nám křen.
Jeho použití je snadné – nastrouháme ho a inhalujeme, uvolní dýchání a dutiny protáhne.
Ti statečnější z nás mohou sníst lžičku či dvě čerstvě nastrouhaného křene, dutiny se uvolní a rýma se spustí.

Do aromatické lampy si přidáme heřmánek, tymián nebo hřebíček – ulehčí dýchání.
V noci nám pak uleví nastrouhaný česnek, který si můžeme dát na talířek posteli.
 
Inhalaci můžeme nahradit horkou lázní, do vody přidáme například levandulový nebo eukalyptový olejíček, stačí 15 kapek.

Při zánětu horních cest dýchacích, zvláště při silné rýmě doprovázené slzením je vhodná divizna obecná – čaj připravíme ze 4 lžiček sušeného květu, ty dáme do ½ litru vroucí vody nebo mléka, 10 minut louhujeme, přecedíme, osladíme. Pijeme denně asi jeden litr horkého nápoje.

Při rýmě a zánětu čelních dutin můžeme inhalovat heřmánek - 2 lžíce sušeného květu vylouhujeme v ½ horké vody, v uzavřené nádobě.

Od rýmy uleví i jitrocelový čaj – 1 lžíci sušené bylinky přelijeme vroucí vodou, louhujeme několik minut, pijeme po doušcích. Výborný je i rostlinný extrakt, ten se ale nemá podávat dětem mladším šesti let.

Při nachlazení a rýmě lze užívat čaj z lípy malolisté – ½ lžičky sušeného květu přelijeme 200 ml vroucí vody, 10 minut louhujeme. Denně vypijeme 2 – 3  hrníčky čaje.
 
Všechny tyto bylinky mají ještě další uplatnění, stejně tak jako na rýmu zabírá ještě například máta, prvosenka, na bolavé dutiny pak sporýš, pelyněk nebo bez černý.

Takže, když už rýmu máme, snažme se co nejvíce odpočívat, často větrat, mít dostatek tekutin a vitamínů. Určitě nám prospěje i talíř horkého kuřecího vývaru, případně výplachy nosu solným roztokem.  

Někdy se stává, že máte zahleněný nos i krk a neustále pokašláváme. To ale nemusí být způsobeno právě kapénkovou nákazou, a tudíž se ani nejedná o nemoc. Podle jedné čínské lékařky je příčinou špatná strava – doporučuje na několik dní vynechat vše bílé, jako je cukr, mléko, mouka. To přeci za úlevu stojí!

Autor: Eva Ch.
Zdroj: Max Engemann – Léčivé síly z přírody, Ivana Paukertová – Přírodou za léčivými rostlinami; Wikipedie

Víte, že ...gurmánská společnost Kuchaři do domu s.r.o. zajišťuje originální akce s oceněnými VIP kuchaři, zážitkový catering, fine food, 25 světových kuchyní, kompletní catering až do 2000 osob, gastronomické služby, stylové prostory na akce, dárkové poukazy.

Provozuje portál www.KuchariDoDomu.cz s databází ověřených osobních kuchařů z celé ČR, členů Národního týmu AKC ČR a mistrů světa 2018, certifikovaných lektorů vaření, gastroporadců a osvědčených cateringových firem.
Sami si vyberete osobního kuchaře a nejlepší nabídku menu. Poskytuje dárkové poukazy.

Ostatní

Paprika: Víte, že se používá jako zelenina, koření nebo jako lék?

Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená. 

čtěte více...

Hrušeň obecná: Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku

Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.

čtěte více...

Bylinky a vaření: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.

čtěte více...

Bylinky: Máta peprná v kuchyni

Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.

čtěte více...

Podběl: Znáte jeho zdravotní účinky a použití?

Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.

čtěte více...

Poklad aztéckých běžců neboli chia semínka

Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
 

čtěte více...

Znáte Mladý ječmen? Má významné účinky na zdraví!

Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.

čtěte více...

Vánočka: Historie pečení, rekordy a zajímavosti

Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.

čtěte více...

Připravme si sladké a zdravé mlsání nejen na zimu! Sušené švestky

Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.

čtěte více...

Rajská jablíčka: Využití v kuchyni a domácí výroba kečupů

Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.

čtěte více...

Kokos: Největší semínko světa!

Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí  nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.

čtěte více...

Reveň, lidově zvaná rebarbora: Prospěšná našemu zdraví, ale...

Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.

čtěte více...

Rukola pro naše zdraví: Používáte ji v kuchyni?

Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.

čtěte více...

Zánět ledvin: Bylinná podpůrná léčba

Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.

čtěte více...

Koblížky z lásky a pověry na sv. Valentina

Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.

čtěte více...
Více z kategorie zajimavosti naleznete ZDE