Mezi naše nejlepší byliny patří ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ
Agrimonia eupatoria, německy Königskraut-královská bylina, truňk svaté Kunhuty, útrobník, starčec, konopěnec, roste po celé Evropě, Severní Americe, severní Africe i v mírném pásmu Asie. Má rád suchá a slunečná místa na okrajích lesů a cest.
Byl využíván už ve starém Egyptě při magii, k zahánění duchů, odvrácení negativní energie.
V lidovém léčitelství pomáhal při střelném poranění, prý vytahoval i třísky. Vařený v mléce se užíval na mužskou potenci, ale uvádělo se, že při vaření ve velšském pivu měl účinek zcela opačný.
Je to vytrvalá rostlina, dosahuje výšky až jeden metr, malé žluté kvítky tvoří dlouhé hrozny podobné divizně.
Kvete od června do září.
Sbíráme nať s lístky nebo květy a listy, od června do září. V tomto období můžeme sklízet i třikrát. Sebrané části by neměly obsahovat zralé plody.
Sušíme ve stínu, co nejrychleji. Doma pak při teplotě do 40°C. Nedosušená hnědne a ztrácí léčivé účinky.
Řepík obsahuje silice, flavonová barviva, třísloviny, hořčiny, v menším množství kyselinu křemičitou, vitamín C, železo a saponiny.
Bylina má velké léčivé účinky při zánětech v ústech, krku i hrtanu. Pomáhá při angíně a proti průjmu. Má protizánětlivé účinky. Zvyšuje sekreci, působí močopudně, podporuje látkovou výměnu. Je vhodná i pro malé děti k léčbě vyrážek. Její denní kloktání se doporučuje i zpěvákům.
Listy účinkují při chudokrevnosti, revmatismu, bolestech v kříži, špatném trávení, tvrdnutí jater.
Zevně je vhodný na obklady, odřeniny, bolesti kloubů, k výplachům nosu při rýmě.
Při kožním onemocnění pomůže koupel, ta odlehčí i celkové únavě organismu.
Doporučuje se i jako lék na dobré spaní, proto se přidává k dalším bylinkám do polštářů.
Bylina nemá žádné vedlejší ani škodlivé účinky.
Řapíková mast má podobné účinky jako mast měsíčková, pomáhá při léčbě křečových žil a bércových vředů.
Připravíme si hrst nadrobno nakrájené sušené natě řapíku, kterou vmícháme do 250 g horkého vepřového sádla a necháme vzkypět. Pak přikryjeme plátýnkem a necháme do rána. Další den mírně zahřejeme, přecedíme přes hadřík a plníme do kelímků.
Čaj pijeme nalačno, jeden šálek denně. Připravíme si ho z jedné lžičky směsi, tu pak zalijeme ¼ litrem vroucí vody, necháme deset minut louhovat. Jeho pití léčí srdce, žaludek a střeva. Při dlouhodobém užívání pak uleví i onemocnění ledvin a močového měchýře.
Autor: Eva Ch.
Zdroj: Zdraví z boží lékárny, Bylinky
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea, svatba, firemní akce, grilování, garden párty?
NEMÁTE ČAS? Potřebujete kuchaře nebo kompletní catering? Záleží Vám na úspěchu akce? Užijte si oslavu bez práce a UŠETŘTE SVŮJ ČAS!
Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, přiveze inventář, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí.
Kde hledat kuchaře nebo cateringové služby?
Objednejte na portálu Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a cateringových firem na objednání na Vaše akce. Celá ČR.
Jak objednat kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme ověřeným a spolehlivým mistrům kuchařům nebo firmám. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE - www.Kucharidodomu.cz
Paprika obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A, lykopen – červené rostlinné barvivo antioxidačního účinku. Červenou papriku můžeme nechat spálit dočerna, po včasném oloupání je zase červená.
čtěte více...Hrušky jsou velmi chutné ovoce, obsahují větší množství sacharidů, mají nízký obsah tuků a proteinů. Patří vedle jabloní k našim nejrozšířenějším ovocným stromům. Mezi ovocnými stromy se dožívá nejvyššího věku.
čtěte více...Měsíček lékařský má květy, které lze přidat do salátů, čerstvé i sušené, jako ozdobu do pomazánek, polévek. Rýži dodává pikantní chuť. Měsíčková šťáva povzbuzuje játra i žlučník, posiluje slinivku břišní a ulevuje křečím.
čtěte více...Máta peprná je ze všech mát tou nejcennější, má velké hojivé účinky způsobené vysokým obsahem mentolu. Syrová je vynikající jako ochucovadlo do salátů, omáček nebo želé. Výborná je k mletému čí jehněčímu masu.
čtěte více...Podběl se užívá při zánětech horních cest dýchacích, k potlačení zánětů a k lepšímu odkašlávání. Byl zjištěn močopudný a antiastmatický účinek. Podběl by se měl užívat po dobu 4 – 6 týdnů, vzhledem k obsahu toxických alkaloidů.
čtěte více...Podle lidových doporučení chia semínka zlepšují imunitu, regenerují tkáně, příznivě ovlivňují pokožku, chrání před dehydratací organismu, snižují cholesterol a riziko vzniku osteoporózy. Doporučují se při dietě a cukrovce, neobsahují lepek.
Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Vitamíny a ostatní živiny v Mladém ječmeni zůstávají téměř nedotčené. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou.
čtěte více...Vánočka je symbolem života a plodnosti, svým tvarem připomíná Ježíška v peřince. Podle množství tuku dělíme vánočky na máslovou, její těsto je těžší, obsahuje více droždí, je nižší a méně nadýchaná než tuková. Chutná ale lépe.
čtěte více...Sušené švestky působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorům tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek příznivě ovlivňuje stěny střev a snižuje cholesterol v krvi.
čtěte více...Doporučují se lidem s onemocněním srdce, poruchami látkové výměny, i na problémy s prostatou. Působí také jako prevence rakoviny dělohy, slinivky, jícnu. Podporují imunitu, mají antioxidační účinky.
čtěte více...Dužnina kokosu obsahuje 60 % tuku, proteiny, křemík, hořčík, draslík, fosfor, cukry, nenasycený tuk, vlákninu a glycidy. Léčí nervové nemoci, podporuje paměť, odstraňuje nečistoty pleti.
čtěte více...Je prospěšná pro krevní oběh, pokožku i vlasy, posiluje nervovou soustavu, stavbu kostí, zbavuje tělo jedů. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám, stejně jako dětem do tří let, lidem s ledvinovým onemocněním.
čtěte více...Rukola má nahořklou chuť připomínající ředkvičky. Konzumace listů působí proti únavě, posiluje imunitu, odvar z kořene odstraňuje zažívací problémy. Rostlina má močopudné účinky, pročišťuje krev.
čtěte více...Zánět ledvin je vážné onemocnění vylučovací soustavy a je nutné, aby k zahájení jeho léčby došlo co nejdříve. Nemocný by měl vždy navštívit lékaře. Na každé onemocnění ale odjakživa byly bylinky.
čtěte více...Vlastnoručně vytvořený dárek v podobě něčeho sladkého potěší každého z nás, obzvlášť darujeme-li jej právě v den svatého Valentina. Chceme-li koblížek použít jako valentinku, vložíme ho do malého celofánového sáčku.
čtěte více...