Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Umíme správně stolovat? Chování u stolu


Ilustrační fotografie

Pozveme si domů hosty a objednáme kuchaře. Měli bychom být dobrými hostiteli a následně se správně chovat u stolu při jídle.
 

Zde je několik hlavních zásad

  • nemlaskat
  • nejíst, pokud jídlo nemají všichni
  • správně používat příbor a ubrousek
  • nepovalovat se po stole
  • nehovořit s plnou pusou
     

Příbory

  • nůž, vidlička a lžíce slouží ke krájení a dávání potravy do úst, nikoli ke skřípání po talíři
  • příborem nešermujeme, držíme jej směrem ke stolu
  • neolizujeme nůž
  • neodkládáme příbor na stůl

Pokrm podáváme zprava a stejně tak se odnáší nádobí. Nalévání nápojů je také zprava, zleva se pak podávají plné mísy, ze kterých se obsluhujeme sami.

Sklenky bereme za stopku, též zprava.

Hrnky na čaj či kávu jsou s podšálky, tak se i odnášejí. Co s použitým čajovým sáčkem? Na podšálek jej neodkládáme, buď na tác nebo do příslušné misky.

Lžičku odložíme na podšálek, neolizujeme ji, ani ji nenecháváme v šálku.

Chování u stolu
 

Muž by měl ženě pomoci usednout, odsune jí židli a při jejím dosedání židli zasunuje.

Ubrousek položíme na klín, nikoli pod krk. Po jídle jej položíme vedle talíře. Musíme-li se během jídla vzdálit, odložíme ubrousek vlevo od talíře.

Přípitek pronáší hostitel, přiťukávání není nutné, podle pravidel by se mělo vynechat.  Pokud ale k němu přesto dojde, lze tak učinit i s nealkoholickými nápoji.

Jíst by měli začít všichni společně, pokud to není možné, vyčkáme svolení začít dříve. Jedná-li se o studená jídla, vyčkáme, až budou všichni přítomni. Během stolování lze rozmlouvat, nikoli však s plnými ústy.

Je-li příbor odložen na talíři vedle sebe, jsme najedeni. Pokud vidlička leží křížem přes nůž, budeme v jídle ještě pokračovat.

Může se stát, že dostanete pokrm, který nejíte, v tom případě se omluvte a nechte jej nedotčený. V opačném případě, i když  nám velice chutná, o přídavek nežádáme.

Po jídle nepoužíváme párátko - ani v případě, že si zakryjeme ústa. Můžeme se ale od stolu vzdálit a použít jej v ústraní.

Hlavní zásady stolování

  • před jídlem si popřejeme „Dobrou chuť“
  • připíjení pivem či tvrdým alkoholem není vhodné
  • pokud to není nutné, během jídla neodcházíme
  • nehltáme
  • mobil nepokládáme na stůl, je uložen v kabelce či kapse
  • rybí kosti odkládáme na kraj talíře
  • pod stolem se nezouváme

 

Nastane-li problém

  • převrhnete-li sklenku s vínem, místo otřete, omluvte se, netřeba kvůli tomu odcházet
  • máte-li tuhé maso, dejte sousto zpět na vidličku a na okraj talíře
  • na návštěvu je třeba přijít včas, ve smluvenou dobu. Zdržet bychom se měli nejdéle do 23 hodin, jde-li o blízké přátele, je možno i déle.
     

Pomohli vám tyto informace ke správnému stolování? Jaké společenské prohřešky u stolu se vyskytují nejvíce a na jaké jste přímo alergičtí?

Autor: Eva Ch.  
Zdroj: Správné chování u stolu, Ute Witt

Víte, že... Gurmánská společnost Kuchaři do domu s.r.o. zajišťuje originální akce s oceněnými VIP kuchaři, zážitkový catering s kulinářskou show, fine food, 25 světových kuchyní, kompletní catering až do 2000 osob, gastronomické služby a poradenství?
Vaříme u zákazníka nebo zajistíme stylové prostory restaurací i hotelů, zámek, zahradu a vinný sklep, pivnici našich mistrů.

Provozujeme největší databázi KuchariDoDomu.cz ověřených osobních kuchařů z celé ČR, členů Národního týmu AKC ČR a mistrů světa 2018, lektorů vaření, osvědčených cateringových firem a luxusních restaurací.
K objednání na firemní, rodinné a společenské akce po celé ČR.
Sami si vyberete nejlepší nabídku.                                                                                 
Poskytujeme DÁRKOVÉ POUKAZY - GURMÁNSKÉ ZÁŽITKY
Zadejte poptávku - www.KuchariDoDomu.cz. Pošleme ji ověřeným kulinářským firmám a kuchařům.

Ostatní

Výzdoba stolu a servírování

Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.

čtěte více...

Prostírání stolu

Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.

čtěte více...

Zasedací pořádek při společenském stolování

Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.

čtěte více...

Je důležitý podšálek u podávání kávy a čaje?

Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.

čtěte více...

Ovoce na talíři, jak ho správně jíst dle etikety

Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.

čtěte více...

Moučníky, sýry, fondue nebo tatarský biftek: Jak je správně jíst?

Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?

čtěte více...

Kosti na talíři a použití párátka: Jíme kuřecí stehýnko v ruce?

Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.

čtěte více...

Zacházíme správně s příborem?

Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.

čtěte více...

Orientální hůlky ruku v ruce se suši

Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.

čtěte více...

Nikdo není dokonalý, aneb nehody ve společnosti

Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.

čtěte více...

Recepce: Co si obléknout, jak se správně chovat?

Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.

čtěte více...

Společenské stolování: Jíme správně pečivo, polévku nebo vejce?

Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.

čtěte více...

Slovník kulinářských pojmů: Co nás může v jídelníčku překvapit?

Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.

čtěte více...

Jak správně jíst těstoviny, brambory nebo chřest?

Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.

čtěte více...

Plody moře II.: Další vybrané kousky. Jak je správně konzumovat?

Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.

čtěte více...
Více z kategorie etiketa naleznete ZDE