Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Společenské stolování: Jíme správně pečivo, polévku nebo vejce?


Ilustrační fotografie

Pečivo, vajíčka, polévky – jíme je správně?

Často si klademe otázku, jak si při stolovaní poradit s některými netradičními pokrmy. Proto už se tolik nezamýšlíme nad tím, jestli správně jíme i ta jídla, která nejsou ničím výjimečná, naopak jsou běžnou součástí našeho jídelníčku. Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce. Stále platí určitá pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.

Chystáme-li se posnídat z široké nabídky pečiva, měli bychom vědět, že není vhodné, je ukusovat. Pečivo se láme na malé kousky, které vkládáme do úst. Je-li na stole společný košík s pečivem, přendáme pečivo na svůj talířek, který bývá po levé ruce (kuvertek). Pečivo, které se dotkne úst, již není vhodné vracet na talíř, proto tedy odlamujeme menší kousky, které namažeme, až poté máslem nebo sýrem. To vše děláme nad talířkem, abychom nedrobili na stůl. U předkrmů, kde používáme jen vidličku, si můžeme nabírat sousto právě pomocí odlomeného kousku pečiva. Pečivo držíme v pravé ruce, vidličku v levé. Pečivem je možné talíř vytřít a poté vložit do úst.

Vajíčka mohou být součástí předkrmu, nebo chutnou snídaní. Jíme je dle toho, jak jsou připravená. Vejce vařené naměkko dáme do důlku mističky na vajíčka, špičkou nahoru. Opatrně rozbijeme špičku vajíčka a odřízneme, poté lžičkou vyjídáme obsah. Vejce vařená natvrdo oloupeme celá, rozpůlíme a použijeme vidličku. Smažená a míchaná vajíčka jíme dezertní vidličkou, je možné si při nabírání pomáhat pečivem v levé ruce. Hemenex (Ham and eggs) jíme klasickým příborem.

Polévka je dalším jídlem, které bereme jako každodenní součást jídelníčku. Dělíme je na krémy nebo vývary (bujóny). 
Krémy se podávají v polévkových talířích, vývary v šálcích. Pokud si polévku nabíráme sami z polévkové mísy, necháváme talíř na stole (nezvedáme). Obsluha by měla polévku nabízet zleva a co nejvíce se talíři přiblížit.

Je-li polévka hodně horká, počkáme, než trochu vychladne, není vhodné polévku foukat. Lžíci máme natočenou špičkou k sobě, v žádném případě nesrkáme. Jsou-li součástí polévky dlouhé polévkové nudle je lepší je lžící nakrájet a teprve poté vkládat do úst.  Stejně tak je to s játrovými knedlíčky, chřestem, zeleninou či noky (krájíme lžící). Zvedat misku k ústům, jsou- li tam dlouhé nudle, je možné pouze v japonské restauraci. Není vhodné cinkat lžící o dno talíře, proto polévku nevyjídáme do dna. Pokud jíme vývar z bujónového šálku s oušky, je možné zbytek vývaru vypít, lžíci odkládáme na podšálek. U krémových polévek necháváme lžíci v talíři.

Kompot se pokládá na pravou stranu a používá se lžička. Pecky vkládáme zpátky na lžičku a poté na podkladový talířek.

Víte, že na portálu KuchariDoDomu.cz si můžete objednat kuchaře, VIP kuchaře, lektora vaření, kulinářské show, zážitkovou gastronomii nebo catering na oslavu? Celá ČR.

Zdroj: Nová velká kniha etikety, Ladislav Špaček
Autor: Katka V.
TIP:
Plánujete rodinnou oslavu nebo firemní akci? 
Narozeniny, jubileum, svatbu, párty, garden párty, firemní akci, grilování? Jste zaneprázdněni? Záleží vám na úspěchu celé akce? Objednejte si profesionálního kuchaře!

Kde hledat kuchaře nebo catering?
KUCHAŘI DO DOMU .cz - největší online seznam osobních kuchařů a catering k objednání - rodinné i firemní akce. Celá ČR.

Profesionální kuchař se kompletně o akci postará! Kuchař nakoupí, navaří, naservíruje, uklidí kuchyni a odjíždí. Pobaví hosty při kulinářském show.
Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do sídla firmy, klubu, pronajatých prostor. Přiveze potřebný inventář.
Čerstvé vaření a gurmánské zážitky.


S kuchaři do domu se oslava vyplatí! V soukromí, v pohodlí, bez práce. Spočítejte si kolik času, práce a peněz ušetříte. Dlouhé stání ve frontách, nákupy, vaření, úklid, starosti, bez pronájmu salónku a drahých alkoholických a nealkoholických nápojů.

Jak objednat kuchaře na oslavu, catering nebo lekce vaření?
Vaši poptávku pošleme více kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a sympatického profesionálního kuchaře.
Zadejte POPTÁVKU: ZDE

Fotogalerie
Pečivo, Kuchaři do domu, www.kucharidodomu.cz,  Foto: ©SAMphotostock.cz/l
Ostatní

Výzdoba stolu a servírování

Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.

čtěte více...

Prostírání stolu

Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.

čtěte více...

Zasedací pořádek při společenském stolování

Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.

čtěte více...

Je důležitý podšálek u podávání kávy a čaje?

Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.

čtěte více...

Ovoce na talíři, jak ho správně jíst dle etikety

Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.

čtěte více...

Moučníky, sýry, fondue nebo tatarský biftek: Jak je správně jíst?

Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?

čtěte více...

Kosti na talíři a použití párátka: Jíme kuřecí stehýnko v ruce?

Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.

čtěte více...

Zacházíme správně s příborem?

Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.

čtěte více...

Orientální hůlky ruku v ruce se suši

Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.

čtěte více...

Nikdo není dokonalý, aneb nehody ve společnosti

Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.

čtěte více...

Recepce: Co si obléknout, jak se správně chovat?

Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.

čtěte více...

Slovník kulinářských pojmů: Co nás může v jídelníčku překvapit?

Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.

čtěte více...

Jak správně jíst těstoviny, brambory nebo chřest?

Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.

čtěte více...

Plody moře II.: Další vybrané kousky. Jak je správně konzumovat?

Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.

čtěte více...

Plody moře I.: Jak je správně jíst a nezapotit se u toho?

Ať se vypravíme po krásách naší republiky nebo do některých přímořských oblastí, v obou případech se nám mohou na stůl dostat rybí a mořské speciality, které ve svém jídelníčku často nemáme.

čtěte více...
Více z kategorie etiketa naleznete ZDE