Návštěva restaurace, nebo jiného místa, kde si můžeme dát chutný oběd či večeři, je pro nás dnes naprosto běžným zvykem. Ať se jedná o hlavní jídlo, dezert nebo jen posezení u kávy či jiného nápoje, vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí.
Zde některé z nich máme. Napoví nám, co se nám vlastně na talíř chystají připravit:
Amuse bouche – malý předkrm na úvod pro povzbuzení chuti, je podávaný na účet podniku
Barde – slanina nakrájená na plátky (bardírovat – balit do slaniny)
Bejlík – husí prsa na kosti bez kůže
Bešamel – máslová jíška zalitá mlékem
Brunch – jídlo, které se jí pozdě ráno, nebo brzy dopoledne tedy „pozdní snídaně“
Brunoise - kořenová zelenina nakrájená na kostičky
Consommé – silný a čistý vývar
Carpaccio (karpačo) – tímto výrazem můžeme nazvat vše, co je nakrájeno za syrova, na tenké plátky ochuceno různými omáčkami. Základem bylo hovězí maso, dá se však dělat i z lososa, tuňáka nebo vegetariánské, tedy např. z červené řepy, nebo jiné zeleniny, taktéž podávané se studenou omáčkou.
Confit – prosolené a pomalu vařené nebo dušené maso
Concassé – rozmixovaná, nasekaná nebo rozmačkaná zelenina (často používaný výraz u rajčat)
Creme brulée – francouzská klasika v podobě vaječného krému s karamelovou krustou
Coulis - sladká omáčka z ovoce podávaná k dezertům, nebo šťáva z pečených mas
Demi glace - silná hnědá omáčka
Dip – druh omáčky do kterého se namáčejí kousky jídla (základem dipu může být jogurt, smetana nebo majonéza)
Ekler – cukrářský banánek s krémem a polevou
Fond - silný výtažek z masa a kostí
Frikasé – narychlo opečené kousky jemného masa v kyselé omáčce
Gardien - zelenina pokrájená na kostičky
Gaspacho – studený zeleninový pokrm podávaný jako polévka
Gratinování – zapékání pokrmů se strouhaným sýrem, bešamelem
Juliáne – zelenina nakrájená na jemné proužky
Karé – maso z krkovičky prorostlé proužky tuku
Legírování – zjemňování omáček nebo polévek smetanou, žloutkem nebo máslem
Mascarpone – italský smetanový sýr
Minestra- zeleninová polévka podávaná se sýrem
Mousse – pěna čokoládová nebo ovocná
Purée – kaše, protlak (jemně zpracovaná hmota, která vzniká, šleháním, pasírováním, mixováním nebo drcením ovoce, zeleniny, ale i bylinek)
Soté- restované maso v omáčce na malém množství tuku
Soufflé – nákyp, moučník se sněhem z bílků a vrstvou ovoce
Špargl – chřest lékařský
Autor: Katka K.
Víte, že ... Gurmánská společnost Kuchaři do domu s.r.o. zajišťuje originální akce s oceněnými VIP kuchaři, zážitkový catering s kulinářskou show, fine food, 25 světových kuchyní, kompletní catering až do 2000 osob, gastronomické služby.
Vaříme u zákazníka nebo zajistíme stylové prostory restaurací našich mistrů.
Provozujeme web a největší seznam KuchariDoDomu.cz ověřených osobních kuchařů z celé ČR, členů Národního týmu AKC ČR a mistrů světa 2018, lektorů vaření, osvědčených cateringových firem a luxusních restaurací.
K objednání na firemní, rodinné a společenské akce po celé ČR.
Poptávku pošleme. Sami si vyberete ověřeného osobního kuchaře nebo renomovaný catering a nejlepší nabídku menu a cenu.
KUCHAŘI DO DOMU JSOU MISTŘI VE SVÉM OBORU! Vaše oslava jubilea, svatba, výročí firmy bez práce!
Zadejte poptávku: www.Kucharidodomu.cz , info@kucharidodomu.cz.
Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.
čtěte více...Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.
čtěte více...Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.
čtěte více...Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.
čtěte více...Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.
čtěte více...Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?
čtěte více...Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.
čtěte více...Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.
čtěte více...Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.
čtěte více...Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.
čtěte více...Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.
čtěte více...Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.
čtěte více...Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.
čtěte více...Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.
čtěte více...Ať se vypravíme po krásách naší republiky nebo do některých přímořských oblastí, v obou případech se nám mohou na stůl dostat rybí a mořské speciality, které ve svém jídelníčku často nemáme.
čtěte více...