UMÍME SPRÁVNĚ SEŘADIT JEDNOTLIVÉ POKRMY?
Seznam a pořadí pokrmů, neboli menu (z francouzštiny malý) je jídelní lístek, ve kterém jsou v daném pořadí podávány pokrmy při slavnostních příležitostech. Může to být i pojmenování pokrmů, které se v restauracích podávají jako celek – polední menu. Chybně je označován jako menu soubor všech jídel, která restaurace nabízí.
V menu je nejčastěji zastoupena polévka, hlavní chod a moučník.
Studený předkrm – paštika, salát nebo ryba
Polévka – večer není obvykle zařazována
Teplý předkrm – je typický spíše pro banket, jde o játra, mušle
Sorbet - je mírně mražená směs cukru, sektu a ovoce, nikoli zmrzlina
Hlavní chod – maso s přílohou
Dezert - může být sýr nebo moučník
Moučník - může být teplý nebo studený, lze jej nahradit i ovocem
Digestiv – aperitiv na dobré trávení - zahrnuje pro muže lihoviny, pro ženy likéry, podporuje trávení.
Pořadí nápojů v menu má zahrnovat maximálně 4 nápoje, kromě aperitivu, kávy a digestivu. Výběr je v souladu s daným pokrmem.
Aperitiv má povzbudit chuť, patří sem například sherry, vermut, becherovka, malé pivo – ke všem slaným pokrmům, šumivá i dezertní vína, lze podávat ale i ovocné šťávy nebo studený vývar. Slivovice se nedoporučuje. Podává se asi 15 minut před jídlem a není vhodné vypít víc než jednu sklenku.
Vína : bílé – k drůbeži, rybám, telecímu, jehněčímu, vepřovému, sýrům a zelenině, růžové – k pikantním pokrmům, tmavému masu a sýrům, červené – k hovězímu a zvěřině, tučným masům, smaženým pokrmům, k vejcím a houbám, dezertní – k polévkám a sladkým moučníkům, šumivé – suché k masu, polosuché k ovoci, sladké k moučníkům.
Káva- může být moka, cezená i černá
Digestiv – na závěr menu
V některých restauracích nabízejí amuse-bouche (čteme amyzbul). Jde o jednohubku, která se podává mezi chody, může to být kaviár, želé, nebo specialita kuchaře.
Podávání pokrmů má také svá pravidla.
Jídlo podávané na talířích se servíruje zásadně zprava.
Všechny nápoje a víno servírujeme také z pravé strany, tam jsou také připravené sklenice.
Pokud překládáme jídlo z jednoho talíře na druhý, obsluhující přistupuje zleva.
Autor: Eva Ch.
Zdroj: Etiketa Ladislav Špaček, Wikipedie
TIP: Plánujete firemní nebo rodinné akce, svatbu?
Kuchaři do domu jsou ověření osobní kuchaři, osvědčené cateringové firmy a stylové restaurace s VIP kuchaři.
Objednejte catering nebo mistra kuchaře či restauarci s VIP kuchařem: www.Kucharidodomu.cz. Celá ČR.
Firemní a rodinné akce, společenské události, 25 světových kuchyní, food festivaly, kurzy vaření, cooking show, dárkové poukazy.
S KUCHAŘI DO DOMU SI UŽIJETE GURMÁNSKÉ MENU, KLID A POHODU!
Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.
čtěte více...Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.
čtěte více...Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.
čtěte více...Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.
čtěte více...Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.
čtěte více...Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?
čtěte více...Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.
čtěte více...Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.
čtěte více...Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.
čtěte více...Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.
čtěte více...Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.
čtěte více...Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.
čtěte více...Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.
čtěte více...Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.
čtěte více...Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.
čtěte více...