Jídlo patří k nejpříjemnějším lidským prožitkům, proto bychom měli vědět jak správně stolovat. Několik užitečných tipů, jak si poradit s některými pokrmy, které si s oblibou dáváme.
Špíz na jehle
Tenká kovová nebo dřevěná tyčka, na kterou napichujeme kousky jídla. Složení špízu je volbou každého z nás. Základem jsou kousky masa, které mohou být prokládané zeleninou nebo uzeninou.
Špíz poté pečeme nebo smažíme na pánvi. Můžeme ho připravit také na grilu. Když je špíz hotov, chytneme ho za očko svisle dolů, špička jehly je položená na talíři. Poté kousky stáhneme nožem.
Pokud se nám jehla špatně drží, použijeme ubrousek, kterým uchopíme oko jehly a kousky jídla stáhneme vidličkou. Jehlu odkládáme na připravený talířek. Můžeme ji však také položit na okraj talíře.
Steak
Plátek masa ukrojený přes vlákna. Základem je kvalitní většinou hovězí (tmavé) maso. Velká kvalita se přikládá pravé svíčkové z argentinského býčka. Steak se upravuje na pánvi, nebo na grilu pomoci suchého tepla. Způsob přípravy steaku je několik. Záleží, jak si host steak přeje upravit. Chce-li host důkladně propečený steak, objedná si „well done″. Lehce propečené okraje s krvavým středem je steak upravený jako „rare″. Pokud, ale nechceme steak s kapkami krve na talíři, ani příliš propečený dáváme si verzi „medium″ nebo „medium rare″ maso je měkké, středně opečené, ale ne tak krvavé jako „rare″.
Steak se krájí speciálním steakovým nožem, kolmo na vlákna.
Oblíbenými dochucovadly jsou různé omáčky (barbecue, česneková, bylinková).
Brambory
Uvařené brambory krájíme boční stranou vidličky nikoliv, nožem. Proti pravidlům není ani to, že brambory promícháme s omáčkou (šťávou). Co však neděláme, je pasírování skrz hroty vidličky.
Kukuřičný klas můžeme dostat jako přílohu, ale rádi si ji dáváme i jako samostatný pokrm. Kukuřici můžeme uvařiti či ugrilovat. Kukuřice bývá napíchnutá z obou stran držáky, za které ji držíme. Dá se však také uchopit jen do ubrousku. Poté kukuřici bez problému okusujeme.
Kukuřici solíme až po dovaření, aby zrna neztvrdla. Můžeme použít různě ochucenou sůl.
Saláty
Známe řadu výborných listových salátů, které oživí podávaný hlavní chod, ale stejně jako kukuřičný klas si salát můžeme dát samostatně.
K salátu potřebujeme pouze vidličku, nůž k tomuto pokrmu nepatří. Listy salátu se trhají na kousky, velké maximálně tak, abychom je bez problému vložili do úst.
Citron
Příloha převážně podávaný k masu, rybě, mořským plodům. Můžeme ho nakrájet na čtvrtky nebo na půlky. Levou rukou napíchneme na vidličku, pravou rukou vymačkáme. Vymačkaný citron odložíme na okraj talíře.
Autor: Katka K.
Zdroj: Nová velká kniha etikety, Ladislav Špaček
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea nebo garden párty?
NEUNAVUJTE SE S VAŘENÍM! NESTRESUJTE SE S PŘÍPRAVOU OSLAVY! UŽIJTE SI OSLAVU SE SVÝMI HOSTY!
Záleží Vám na úspěchu akce? Jste zaneprázdněni? Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí.
Oslava bez práce v soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, vařením, úklidem, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.
Kde hledat kuchaře?
Objednejte si kuchaře nebo catering na portálu: www.KuchariDoDomu.cz - největší seznam osobních kuchařů a catering na objednání na Vaše akce. Celá ČR.
Jak objednat kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a svého kuchaře.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE
Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.
čtěte více...Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.
čtěte více...Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.
čtěte více...Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.
čtěte více...Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.
čtěte více...Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?
čtěte více...Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.
čtěte více...Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.
čtěte více...Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.
čtěte více...Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.
čtěte více...Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.
čtěte více...Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.
čtěte více...Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.
čtěte více...Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.
čtěte více...Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.
čtěte více...