Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Prosinec: Čas firemních večírků i zbytečných společenských trapasů


Ilustrační fotografie

Prosinec - čas firemních večírků i zbytečných společenských trapasů. Zažili jste je? Na co si máme dát pozor?

Nastal krásný předvánoční čas a s ním i spousta firemních večírků. Je obecně známo, že v neformálním prostředí se lidé snáze seznamují, lépe se vzájemně poznávají kolegové, podřízení s nadřízenými, a to nejen po pracovní stránce. Lidé jsou uvolněnější, otevřenější a kolektiv se více stmeluje a utužuje – tzv. firemní  teambuilding.
 
Čím jsou pro nás firemní večírky nebezpečné a čeho se máme vyvarovat?
Večírek se může stát uvolněním napjatých vztahů, utajovaných emocí nebo příležitostí říci svému nadřízenému to, na co za pracovním stolem nemáme odvahu a co si o něm myslíme.

Problémy a trapasy většinou nastávají, když se člověk opije nebo přežene svou míru alkoholu. A mnoho let budovaná naše image během chvilky dostane za své. Záleží na firmě, jaká přátelská atmosféra a firemní kultura zde panuje. Někde si člověk může leccos dovolit a jeho chování je tolerováno, jinde je menší společenský poklesek považován za nepřijatelný a s fatálními důsledky.
Alkohol odbourává sice bariéry, ale také odbourává  takt a pochopení, zrychluje jazyk oproti myšlení, dává větší průchod emocím a vášním, lidé se více svěřují a prozrazují na sebe věci, které by za normálních okolností nikomu neříkali. Z milých kolegů se pod tíhou alkoholu stávají dotěrní lichotníci a „chlapíci“. V nejhorších případech opilost způsobuje nevolnost a zvracení. Není snad nic trapnějšího než takovéto nekontrolovatelné chování před zraky svých pracovníků, kolegů a nadřízených.

Flirtování na večírcích mezi kolegy také není nic neobvyklého. Některé výzkumy ukazují, že celá třetina pracovníků má na večírku lehký flirt. Není dokonce ani nic výjimečného u podnapilých jedinců odhazování svých svršků. Flirt může znamenat rozvinutí krásného mimopracovního vztahu, ale většina flirtů ideálně nekončí. Vezměte na vědomí, že firemní večírek není párty s přáteli a  ještě dlouho se o něm na pracovišti povídá.

Jaké rady na firemní večírek, aby se skvěle vydařil?

1. Přečtěte si na pozvánce doporučený dress code, vhodné oblečení. Bývá zpravidla udáván jen pro muže. Žena se přizpůsobuje muži, protože žena má na výběr větší paletu možností.  Na pozvánce by měl být dress code vždy určen. Vztahuje se samozřejmě také na generálního ředitele. Pokud není dress code určený, volíme uvolněný styl.
Pozvánka nemusí být bezpodmínečně tištěná. V malé firmě stačí mail, ale nejlepší je osobní pozvání vedoucího. Pracovníkům se oznamuje i program večírku.
2. Přijďte včas. U vchodu by měl hosty vítat někdo z top managementu a dát tak najevo svým zaměstnancům, že si jejich přítomnosti váží.  Forma přivítání ihned navodí atmosféru, buď uvolněnou a přátelskou nebo formální. Dvacet minut po oficiálním začátku šéf firmy večírek zahájí.
3. Zábavě se oddávají především řadoví zaměstnanci. Management a vedení firmy má spíše obcházet pracovníky, navazovat s nimi rozhovory, korzovat mezi nimi, poznávat lépe své zaměstnance i jejich  partnery. Je to na šéfovi, podřízení se mohou ostýchat.
4. Ve společenském styku se ruší pracovní nadřazenost. Zde se chová i nadřízený vedoucí vůči ženě (své podřízené zaměstnankyni) jako muž gentleman. Nabídne jí místo, přinese pití … atd.
5. Šéf opouští zábavu v nejlepším. Je to praktické. Spolupracovníci se mohou svobodně bavit (i o něm) a předejde trapasům s přibývajícím časem a konzumací alkoholu, kdy vzrůstá touha a odvaha některých podřízených, říci všechno svému šéfovi od plic. Není svědkem společenských prohřešků zaměstnance, který přehnal míru alkoholu a ráno chodí po firmě s výrazem špatného svědomí a omluvami.
6. Pijte alkohol s mírou a střídejte ho s nealkoholickými nápoji. Takto se jen tak společensky neunavíte, předejdete opilosti. Najezte se trochu před večírkem, ať nejste za nenajedeného jedlíka. Ochutnávejte na rautu podle libosti, pití i jídlo prokládejte společenskou konverzací.
7. Zvažujte nabídky na tykání. Je lepší je nechat ve střízlivém stavu.
8. Na firemní akci se držte raději trochu zpátky. Další dny v práci se celý večírek bude jistě rozebírat a povedou se o něm dlouhé debaty.
9. I když se musíte trochu hlídat, firemní večírek si se svými kolegy užijte, lépe je poznejte, uvolněte se a dobře se bavte. Načerpáte tak sílu, energii a chuť do další práce.
10.TIP 1 redakce - Zažijte gurmánské zážitky s osobním kuchařem v zázemí Vaší firmy nebo kulinářský vánoční teambuilding ve Vámi určených prostorách! Domácí atmosféra (např.zázemí Vaší firmy nebo pronajaté chaty) lidi ještě více sbližuje. Svůj kolektiv báječně stmelíte, pobavíte se a ještě si výborně pochutnáte! Vyhledejte toho správného kulinářského odborníka v seznamu nejlepších osobních kuchařů na webu Kuchaři do domu - Kucharidodomu.cz.
11. TIP 2 redakce - originální teambuilding -
Chcete se skvěle pobavit při výborném jídle? Objedenejte si raut s kulinářským show! Vyberete si druh oblíbené světové kuchyně a cooking show. Nabídka: ZDE.
12. TIP 3 redakce - zážitková večeře s VIP kuchařem -
Potřebujete se blýsknout před svými hosty nebo obchodními partnery? Objednejte si zážitkovou večeři s VIP kuchařem - členem Národního týmu AKC ČR  a mistrem světa 2018. Vysoká gastronomie, kvalita na světové úrovni. Vyprávění osobních zážitků z kulinářských světových olympiád.
VIP catering nebo raut s VIP kuchařem.
Informace a objednávky: Ivana Bachtíková, 777 136 103, info@kucharidodomu.cz.


ZAJISTÍME NA VAŠI AKCI PROSTORY STYLOVÝCH RESTAURACÍ NAŠICH VIP KUCHAŘŮ - centrum Prahy, Karlův most, Václavské náměstí, Praha a okolí, restauarce Čechy a Morava.

Foto: ©SAMphotostock.cz/pressmaster

Ostatní

Výzdoba stolu a servírování

Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.

čtěte více...

Prostírání stolu

Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.

čtěte více...

Zasedací pořádek při společenském stolování

Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.

čtěte více...

Je důležitý podšálek u podávání kávy a čaje?

Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.

čtěte více...

Ovoce na talíři, jak ho správně jíst dle etikety

Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.

čtěte více...

Moučníky, sýry, fondue nebo tatarský biftek: Jak je správně jíst?

Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?

čtěte více...

Kosti na talíři a použití párátka: Jíme kuřecí stehýnko v ruce?

Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.

čtěte více...

Zacházíme správně s příborem?

Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.

čtěte více...

Orientální hůlky ruku v ruce se suši

Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.

čtěte více...

Nikdo není dokonalý, aneb nehody ve společnosti

Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.

čtěte více...

Recepce: Co si obléknout, jak se správně chovat?

Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.

čtěte více...

Společenské stolování: Jíme správně pečivo, polévku nebo vejce?

Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.

čtěte více...

Slovník kulinářských pojmů: Co nás může v jídelníčku překvapit?

Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.

čtěte více...

Jak správně jíst těstoviny, brambory nebo chřest?

Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.

čtěte více...

Plody moře II.: Další vybrané kousky. Jak je správně konzumovat?

Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.

čtěte více...
Více z kategorie etiketa naleznete ZDE