Ve společnosti jsme stále sledováni, ať se nám to líbí či nikoli. Zkusme si jednoduchý test společenského chování. Odpovíte na všechny otázky ze základů etikety správně?
1. Na společenské akci se potká ředitel koncernu a ředitel společnosti s panem Novým, podřízeným ředitele koncernu. Pan Nový chce oběma pánům představit svoji ženu. Rozhodněte, koho pan Nový komu představí a v jakém pořadí. Ředitele společnosti a koncernu své manželce, poté manželku oběma pánům.
2. Je vhodné doplnit představování nějakou informací o těch, které představujeme? Ano, potom jde lépe i další konverzace.
3. Pokud se nám přeruší telefonní hovor, kdo zavolá zpátky jako první? Vždy volající, nezáleží na jeho společenském postavení.
4. Mladý vedoucí má ve svém kolektivu starší podřízenou. Kdo komu může nabídnout tykání? V pracovním prostředí vedoucí, je sice mladší, ale společensky významnější.
5. Ukončujeme pracovní schůzku a chceme si vyměnit vizitky, kdo ji předá jako první? Osoba společensky méně významná.
6. Ředitel společnosti vychází z místnosti a ve dveřích se střetne se svou podřízenou. Kdo má přednost? V tomto případě neplatí zákon společenské významnosti, nejprve se vždy vychází, pak teprve vchází.
7. Do restaurace přijde muž se ženou, kdo vybere místo k sezení? Vždy žena.
8. Jste pozváni na oslavu k dobrému známému. Kdy můžete začít jíst? Až když nás hostitelka vyzve.
9. Na kterou stranu nakláníte talíř, když dojídáte polévku? Není to rozhodující.
10. Může se žena u stolu upravovat, například se malovat? Nemůže.
11. Použijeme párátko u stolu? Nikoliv. Vzdálíme se. Párátko použijeme nejlépe na toaletě.
12. Spadne-li nám příbor na zem, zvedneme ho? Ne. Příbor necháme ležet na zemi, obsluha se o něj postará.
Autor: Eva Ch.
TIP:
Víte, že společnost Kuchaři do domu.cz zajišťuje originální gurmánské akce s oceněnými VIP kuchaři, zážitkový catering, 25 světových kuchyní, poskytuje kompletní catering až do 2000 osob, gastronomické služby?
Přijedeme za Vámi nebo zajistíme vhodné prostory restaurací a hotelů – pro firemní, rodinné a společenské akce po celé ČR.
Provozujeme portál s databází 100 osobních kuchařů z celé ČR, renomovaných VIP kuchařů, certifikovaných lektorů vaření a gastroporadců. Na portálu www.Kucharidodomu.cz si sami vyberete a objednáte svého kuchaře, catering nebo jiné kulinářské služby. Doporučíme Vám ověřené renomované mistry kuchaře. Sami si vyberete nejlepší nabídku.
S KUCHAŘI DO DOMU si užijete GURMÁNSKÉ MENU, ZÁBAVU A POHODU!
Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.
čtěte více...Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.
čtěte více...Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.
čtěte více...Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.
čtěte více...Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.
čtěte více...Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?
čtěte více...Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.
čtěte více...Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.
čtěte více...Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.
čtěte více...Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.
čtěte více...Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.
čtěte více...Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.
čtěte více...Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.
čtěte více...Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.
čtěte více...Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.
čtěte více...