Chcete udělat dobrý první dojem? Ten bývá nejdůležitější. Dávejte si pozor na společenské prohřešky již na začátku setkání při oslovování. Jak správně oslovujeme? Budeme si tykat?
S oslovováním se setkáváme dennodenně, připadá nám zcela samozřejmé. Ale jde nám to vždy správně? Základen je zřetelná, klidná mluva, nikoli pokřikování. Oslovujeme 5.pádem/pane Nováku/, uvádíme jméno, titul, popřípadě pozici. Představujeme se tak, aby každý naše jméno slyšel. Pokud my nerozumíme, jak se nám představený člověk jmenuje, zeptáme se znovu, abychom předešli případnému zkomolení jména.
Ženy, ať jsou vdané či nikoli, oslovujeme paní. Jde o projev úcty, nikoli o její rodinný stav. Pokud nejde o mladou dívku, nebo pokud si to žena vysloveně nepřeje, ponecháme titul „slečna″. Někdy se jedná i o starší paní, která nebyla provdána, ale na oslovení „slečna“ trvá.
Titulem oslovujeme tehdy, uvede-li jej dotyčný při představování nebo předá vizitku, kde je titul uveden. Akademickými tituly, jako je docent, doktor, inženýr, magistr, oslovujeme osoby v prostředí škol, nemocnic. Někdy bývá před jménem titulů více, v tom případě vybíráme ten nejvyšší. Za jménem se uvádějí vědecké hodnosti, kandidát věd, doktor věd, těmi neoslovujeme.
Mezi zastaralá oslovení patří milostpaní, rukulíbám. Také oslovení starší ženy „ mladá paní“ není vhodné.
Tykáme si s přáteli, vždy jej nabízí žena muži, nadřízený podřízenému, starší mladšímu. Neodmítá se, pokud jej přijmeme, k vykání se už nikdy nevracíme. Tykání je nabízeno ve vhodné chvíli, například na večírku, při obědě, bývá zpečetěno podáním ruky, přípitkem, někdy i polibkem.
Pozor na situace vzniklé pod vlivem alkoholu, může dojít k nabídce tykání a druhý den k velkému překvapení. Křestním jménem oslovujeme dobré přátele. Říkat někomu pouze příjmením je velmi nevhodné. Někdy oslovujeme křestním jménem a vykáme, například v kadeřnictví, kam chodíme pravidelně.
V restauraci, obchodech, dopravních prostředcích oslovujeme osoby pane vrchní, paní prodavačko, pane řidiči. Mluvíme klidně, zřetelně.
Důvěrná, domácká oslovení na veřejnosti nepoužíváme.
Platí pravidlo - oslovujeme osobu tak, jak si sama přeje.
Oslovování
slečna – velmi mladá dívka vědecký pracovník – nejvýznamnější titul
paní – doktorka politici a vojáci – rozlišujeme ženy a muže / plukovnice/
exelence - diplomat církevní titul – eminence, kardinál, papež
Autor: Eva Ch.
Zdroj: Ladislav Špaček – Nová velká kniha etiky
Nejen dokonale prostřený stůl, ale i jeho výzdoba je důležitým prvkem při stolování. Samozřejmě záleží, k jakému účelu je slavnostní tabule připravovaná např. svatební, silvestrovská, štědrovečerní diplomatická nebo smuteční.
čtěte více...Pěkně a vhodně připravený stůl na oběd nebo večeři by nám měl navodit slavnostní náladu. Neměl by chybět ubrus a to nejlépe bílý, aby neodváděl pozornost od naaranžovaných pokrmů na talíři.
čtěte více...Chystáme-li se ke společenskému stolování, měli bychom vědět něco málo o zasedacím pořádku. Ať jsme hostitelé nebo hosté, platí vždy určitá pravidla.
čtěte více...Ať si kávu nebo čaj dáváme během zaměstnání, návštěvy restaurace nebo přátel, stále bychom měli dbát, na pravidla etikety a vědět jak správně s šálkem a lžičkou zacházet.
čtěte více...Ve společnosti ovoce většinou jíme s použitím příboru. Jsme-li obratní, pak nám postačí jedna ruka s použitím nože v ruce druhé. Je-li na stole finger-bowl, můžeme ovoce jíst pomocí prstů.
čtěte více...Moučník, fondue, tatarský biftek jsou další z řady jídel, kterým bychom měli věnovat pozornost, volíme-li příbor, který se chystáme použít. Jíme podle etikety?
čtěte více...Držíme správně číši vína a můžeme držet kuřecí stehýnko v ruce? Chystáme-li se jíst kuřecí stehýnko, víceméně je povoleno jej uchopit do ruky, ovšem pouze v případě je-li po ruce finger - bowl.
čtěte více...Dnes si život bez klasického příboru nedovedeme představit. Právě proto bychom měli vědět jak správně příbor používat. Máme-li v menu jídlo, u kterého není třeba příborový nůž (rizoto, čínská či thajská jídla, těstoviny, soté), můžeme vidličku držet v pravé ruce.
čtěte více...Pokud si dáváme japonskou, nebo čínskou specialitu v evropské restauraci s jídelními hůlkami nám přinesou i klasický příbor. Jednou ze specialit, ke kterému je běžné používat jídelní hůlky je suši.
čtěte více...Než vyrazíme do společnosti, měli bychom se na to náležitě připravit po stránce vzhledové. Ve společnosti se vyhýbáme takovým činnostem, u kterých by se nám snadno mohla nějaká nepříjemná nehoda stát.
čtěte více...Příležitost k navázání nových kontaktů, může být společenská akce, kterou nazýváme recepce (přijetí). Recepce se může konat v kteroukoli denní dobu.
čtěte více...Ať se jedná o pečivo, polévku, ovocný kompot, nebo třeba vejce, stále platí určitá společenská pravidla, na která bychom při stolovaní neměli zapomínat.
čtěte více...Vždy se můžeme v jídelním a nápojovém lístku setkat s některými kulinářskými výrazy, které nám mohou být cizí. Zde některé z nich máme.
čtěte více...Chystáte si dát k obědu těstoviny, brambory nebo třeba chřest. U každého jídla je třeba vědět, jak správně použít příbor, abychom se řídili podle pravidel etikety.
čtěte více...Máme mořské lahůdky jako ústřice, kaviár, raky nebo žabí stehýnka, které nás mohou na talíři zaskočit. Při servírování ústřic by na stole neměl chybět speciální nožík s ostrou čepelí a vidlička s ostrým krajem.
čtěte více...