Masové pokrmy stačí podávat dvakrát týdně, spíše v menších porcích, vepřové se snažíme vynechávat. Pokud je možnost, dáme přednost bio masu. Pozor na uzeniny, i tzv. bezfosfátové obsahují látky, které jsou špatně snášeny.
Sekanou připravíme z půl kila mletého hovězího masa, 1 lžíce špaldové mouky, 1 lžíce papriky, jemně nakrájené cibule, asi 3 stroužků rozmačkaného česneku, soli, pepře a bylinek dle vlastního uvážení, např. majoránky, petržele, libečku. Vše smícháme, vypracujeme šišku, podlijeme ji v pekáči vodou a dáme péct do trouby. Lze vypracovat i karbanátky, které pečeme na pánvi s olejem.
Hamburger připravíme z půl kila mletého hovězího masa, 1 nasekané cibule, soli, pepře, bylinek, např. petržele.
Cibuli a bylinky osmahneme na oleji, přidáme k masu, okořeníme a důkladně promícháme. Vypracujeme tenké placky, které smažíme velmi zvolna na malém množství olivového oleje, asi 5 minut. Maso obložíme salátem, okurkou a vložíme do housky.
Rybí pokrmy Snažme se konzumovat ryby volně lovené.
Rybí filé pečené v troubě
Budeme potřebovat asi 600 g filé, 2 lžíce nasekaných namíchaných bylinek – bazalka, majoránka, šalvěj, kopr, najemno nakrájenou velkou cibuli, 10 g másla, sůl, pepř, 3 lžíce nasekané petrželky a 150 ml bílého vína.
Filé posolíme, opepříme, vetřeme 1 lžíci bylinkové směsi a necháme 2 hodiny odpočinout. Pak ho položíme do misky vymazané máslem a vložíme do vyhřáté trouby na 200 stupňů. Mezitím osmahneme na pánvi cibuli dozlatova, přidáme bylinky a krátce podusíme. Směsí potřeme filé, přidáme kousky másla a necháme asi 5 minut zapéct. Na závěr podlijeme rybu vínem a dopékáme ještě 15 minut.
Těstoviny nemusí být vždy celozrnné, zásadně se vyhýbáme pšenici. U špaldových těstovin hlídáme složení, protože i zde může být přimíchána sója nebo pšenice.
Špaldové špagety se sezamovým pestem připravíme ze 400 g špaldových špaget, 30 g sezamových semínek, 3 lžic nakrájené bazalky, svazku petrželky, 2 stroužků česneku, 4 lžic mletých dýňových semínek, soli, pepře.
Špagety uvaříme v osolené vodě, sezamová semínka opražíme na pánvi bez omastku, bazalku, petržel, česnek a dýňová semínka smícháme s trochou vody ze špaget. Osolíme, opepříme a přidáme opražená semínka. Špagety slijeme a hned do nich vmícháme pastu.
Bramborové pokrmy
Nekupujeme bramborové lupínky, obsahují hodně konzervačních látek.
Na plněné brambory potřebujeme 200 g plátkové slaniny, 2 klobásy, dbáme na to, aby obojí bylo bez přidaných látek. Každému připravíme 2 až 3 brambory a nařízneme je. Do zářezu vložíme na kolečka nakrájenou klobásu a slaninu na čtvrtky. Vložíme do vymazané zapékací mísy, posolíme, opepříme, pokapeme olivovým olejem a pečeme na 220 stupňů asi 45 minut.
Zeleninové pokrmy
Pokud máme možnost, pěstujeme si vlastní zeleninu, má více minerálních látek. Dlouho skladovaná ztrácí vitamíny. Nevaříme ji zcela doměkka, je pak mírně křupavá.
Zeleninové koblihy připravíme z 0,5 kila špaldové chlebové mouky, 2 lžic soli, ¼ litru vody, 200 ml vody. Na náplň potřebujeme 1 čínské zelí, 3 mrkve, 150 g nasekaných lusků, 1 lžíci olivového oleje, lžíci vody, sůl, trochu nasekaných bylinek – petrželka.
Mouku se solí smícháme na těsto, svařenou vodu smícháme s olejem a přidáme k mouce. Nehněteme.
Zeleninu na náplň osmahneme na oleji, přidáme sůl a bylinky, trochu vody a podusíme 10 minut. Z tence vyváleného těsta vykrájíme kolečka o průměru asi 10 cm, na jednu koblihu jsou potřeba dvě, poklademe 2 lžícemi zeleninové směsi, přikryjeme druhým kolečkem a okraje k sobě stlačíme vidličkou. Pečeme v předehřáté troubě na 200 stupňů asi 20 minut.
Sladká jídla sladíme stévií, lze z ní udělat sladkou vodu a doslazovat.
Švýcarský jablečný koláč připravíme z 275 g špaldové chlebové mouky, ¼ lžičky soli, 175 ml teplé vody, 50 ml olivového oleje. Mouku smícháme se solí, vodu a olej vyšleháme mixérem a hned vmícháme do mouky, vypracujeme těsto, nehněteme.
Nastrouháme 6 jablek.
Polevu uděláme z 300 ml rýžového mléka, 1 vajíčka, 1 lžíce mandlové pasty, 5 kapek stevie, špetky soli. Vše smícháme. Těsto, které je vyválené a rozložené na vymazaném plechu, pečeme v předehřáté troubě na 250 stupňů 10 minut i s jablky, pak ho zalijeme polevou a dopečeme ještě asi 20 minut. Lze péci i jako kulatou placku.
Autor: Eva Ch.
Zdroj: Margrit Sulzberger, Sonja Hutter
Máte rádi brokolici? Vyzkoušejte lahodný recept na brokolici zapečenou se smetanou a muškátovým oříškem. Je opravdu delikátní. Tento recept budete rádi a často vařit.
Velmi oblíbený recept pro milovníky pečených žeber nebo kuřecích paliček. Osvědčený a vyzkoušený recept. Tímto klasickým výborným receptem nikdy nic nezkazíte.
čtěte více...Šťavnatá krkovička pečená s lečem, šunkou, slaninou, sýrem má pikantní chuť. Tento recept milují ti, kteří upřednostňují krkovičku přesto, že patří mezi tučnější, ale šťavnatý druh masa. Vyzkoušejte recept!
čtěte více...Nejlepší kefírovka, kterou jsem z mnoha receptů ochutnala. Receptů na kefírovou buchtu je nepřeberné množství. Žádný mě nenadchnul. Až na tento výborný recept. Vyzkoušejte ho!
čtěte více...Milujete italskou kuchyni? Chutná rychlá jídla? Nemáte čas vařit? Vyzkoušejte tento výborný domácí recept. Překvapí vás vynikající chuť. Nezapomeňte koupit pórek a nivu.
čtěte více...Milujete tyčinku Margot? Čokoládu? Přinášíme tip na skvělý nedělní moučník. Vláčný moučník má chuť právě jako tato tyčinka. Moučník na hrnky je rychle hotový.
čtěte více...Mexická quesadilla s kuřecím masem je oblíbeným pokrmem dospělých i dětí. Domácí je domácí. Rychlá příprava, čerstvé suroviny, vynikající chuť. Kaloricky i výživově přijatelné. Náplň obsahuje hodně zeleniny, kuřecí maso a zakysaný výrobek.
čtěte více...Milujete mák? Také nesnášíte suché drobivé buchty? Tento recept na hrnky mám od své dlouholeté kamarádky Zdenky. Překvapil mě svou vláčnostíí a jednoduchostí. Na návštěvě mi moc chutnal, tak jsem ji okamžitě požádala o recept.
čtěte více...Zdají se vám všechny bublaniny suché? Vždycky jsem je nesnášela, protože mi kousky vázly v krku. Luxusní rychlá vláčná bublanina je od kamarádky Petry. Od té doby pečeme bublaninu. Vyzkoušejte ji!
čtěte více...Rychlá výborná ovocná buchta. Bez vážení, na lžíce. Upečte si moučník rychle kdekoliv a kdykoliv. Ovoce se používá podle sezóny nebo použijete z mrazáku či zavařené.
čtěte více...Lámete si hlavu, co zase uvařit? Tento rychlý recept z jednoho pekáče využijete, když vám zbydou uvařené brambory od oběda. Jednoduchý chutný recept pro vaše mlsné jazýčky.
čtěte více...Bílá houbová polévka babičky Aničky je nejlepší na světě! Připomíná mi dětství. Žádnou lepší jsem nikde neochutnala a zatím tento recept nebyl překonán. Recept se předává z generace na generaci.
čtěte více...Oblíbená čokoládová hrníčková vláčná buchta nejvíce chutná našemu Honzíkovi. Milujete čokoládu? Vláčné moučníky? Tak tento recept je právě pro vás. Lahodná mléčná čokoláda a málo piškotu.
čtěte více...Vyzkoušíte TOP recept od nejpopulárnějšího televizního mistra kuchaře Jiřího Babici? Znáte pořady Babicovy dobroty a Babica vs Sapík?
Mistr kuchař připravil tento originální recept.
Jeden z nejoblíbenějších televizních kuchařů Jiří Babica je vyučen v oboru gastronomie. Praxi získal v nejprestižnějších hotelích jako Alcron, Palace, hotel Ambassador. Babicovy originální recepty jsou velmi oblíbené a chutné.
čtěte více...