Koření, dříve používané hlavně k léčení, dnes nedílná součást kuchyně. Svými rozličnými chutěmi a vůní dokáže vylepšit kvalitu připravovaného jídla.
Většinu koření a bylin lze v dnešní době koupit v různých prodejnách potravin, případně ve specializovaných prodejnách. Čerstvé bylinky mají jemnější chuť, ale méně výraznější než sušené. Skladovat bychom je měli v dobře těsnících skleničkách, nejlépe tmavých. Koření lze použít jako jednodruhový produkt nebo jako kořenící směs. Směsi lze zakoupit také hotové, ale je možné si je připravit i doma.
Výhodou připravovaných směsí je, že si můžeme bylinky sami vypěstovat a směsi namíchat dle vlastního vkusu.
Bouquet garni z francouzštiny „svázaná kytice″ přidává se do polévek, omáček, dušených jídel. Vše lehce navoní a podtrhne přirozenou vůni masa nebo vývaru. Před podáváním se svázané bylinky z jídla odstraní. Není přesně dané jaké bylinky použít, záleží, co vaříme.
Klasická čerstvá směs obsahuje: 3 snítky petrželky, 1 malá snítka tymiánu, jeden bobkový list.
Dají se však použít i jiné druhy koření např. bazalka, rozmarýn, pepř, saturejka, estragon, ale také zelenina (mrkev, celer, pórek, cibule).
Nemusí se vždy vázat do svazečku, ale vložit do jemného pytlíčku z gázy, nebo čajového sítka.
Gulášové směsi:
Klasická – sladká i pálivá paprika, černý pepř, česnek
Divoká – červená paprika, mletý černý pepř, mleté nové koření, bobkový list, saturejka
Pikantní – sladká paprika, chilli koření, drcený kmín, česnek, zázvor
Směsi do mletých mas:
Tymiánová směs – tymián, citronová kůra, mleté nové koření, černý pepř, zázvorový prášek, bobkový list
Italská směs – bazalka, oregano, tymián, saturejka, mletý pepř (lze použít na špagety a pizzu)
Indická směs – černý pepř, skořice, hřebíček, kari, česnek nebo zázvor, kardamom, muškátový květ, koriandr, chilli
Grilovací směsi:
Sypká - sladká paprika, dobromysl, muškátový oříšek, nové koření, koriandr, hřebíček, kmín, chilli, celerová nať, česnek
Marináda – 200 ml kečupu, 4 lžíce melasy (cukrového sirupu), 4 lžíce čerstvého nasekaného koriandru, 2 lžíce chilli papriček, sůl pepř a šťáva ze dvou limetek
Na ryby – drcený černý pepř, 1 lžíce nasekané citronové kůry, malá lžička mletého zázvoru, sůl na dochucení
Směsi na saláty:
Na rajčata – bazalka, cibule, pažitka
Míchaný salát – petrželka, saturejka, kopr, bazalka, pepř
Estragonová – estragon, petržel, pažitka
Zdroje:
Kořeněná kuchařka, Zuzana Francková
Wikipedie
Autor: Katka K.
Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.
čtěte více...Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?
čtěte více...Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.
čtěte více...K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.
čtěte více...Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.
čtěte více...První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.
čtěte více...K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.
čtěte více...Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).
čtěte více...Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.
čtěte více...Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.
čtěte více...Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.
čtěte více...Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!
čtěte více...Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.
čtěte více...Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.