Kuchaři do domu
Největší seznam osobních kuchařů a firem k pronajmutí na Vaše akce
Jsme členy Hospodářské komory.
AKC ČR AKC ČR a WACS

Rýže: Nezbytná součást jídelníčku, druhy rýže a její použití


Ilustrační fotografie

Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná. Nejvíce těchto látek je obsaženo v rýžových otrubách.

Rýže je dobrým zdrojem škrobu a díky pomalému trávení a absorpci, trvale uvolňuje do krve glukózu, což pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru u diabetiků. Neobsahuje lepek, proto je vhodná pro nemocné s celiakií a pro pacienty s nesnášenlivostí na pšenici. Rýžové otruby jsou používány ke snížení rizika rakoviny tlustého střeva.
 

Rýže je často používána k léčbě zažívacích potíží a to díky obsahu vlákniny, vhodná je tedy převážně při mírném průjmu, ale i zácpě.

Za nevýhodu (u rýže bílé) můžeme považovat např. nedostatek Thiaminu (vitamín B1 důležitý pro organismus – pomáhá regeneraci nervového systému, zejména po velké zátěži)). Hnědá rýže může pro změnu způsobit špatnou absorpci vápníku a železa a přivodit tedy jejich nedostatek pro organismus. Zvýšená konzumace hnědé rýže se nedoporučuje převážně dětem.
 

Druhy rýže, které máme nejraději…

Rýži můžeme rozdělit podle velikosti nebo druhu. Zrna mohou být krátká, dlouhá, natural nebo rýže předvařená. Mezi nejoblíbenější patří rýže dlouhozrnná, vymílaná, tedy bez zevních slupek, pro svou jemnou chuť. Hnědá, dlouhozrnná rýže je méně používaná, přesto velmi chutná. Má výraznější chuť, vymílání není tak důkladné, proto zůstává na rýži vrstva otrub.

Natural – neloupaná světle hnědá rýže s vysokým obsahem vlákniny a vitamínů

Bílá (dlouhozrnná) – nejpoužívanější rýže, zbavená hnědé slupky a klíčků obsahujících tuk

Arborio – kulatozrnná rýže hodně vstřebává vodu, po dovaření má rýže krémovitou hmotu, je vhodná pro přípravu italského rizota

Basmati – dlouhozrnná aromatická rýže vhodná pro přípravu převážně indické kuchyně, občas nazývaná „princeznou mezi rýžemi“, neleštěný druh basmati se vaří 25 minut, leštěný druh této rýže cca 15 minut, před přípravou je nutné rýži propláchnout pod tekoucí vodou

Jasmínová – podobná rýži basmati, voňavější s lepivější strukturou, vhodná pro čínskou kuchyni, tepelná úprava je cca 20-25 minut, kratší úpravu vyžaduje broušená jasmínová rýže – 12 až 15 minut

Lepkavá, černá a bílá – rýže s nasládlou chutí, často používaná na Dálném východě, příprava je trochu odlišná, vkládá se sice do vroucí vody, dováří se však při snížené teplotě 10-15 minut, vhodná na přípravu nákypů s ovocem nebo rýžového pudinku

Parboiled – předvařená, loupaná a leštěná rýže natural, která je upravovaná speciální způsobem tzv. parboildingem (tepelný proces), zrna rýže na povrchu ztvrdnou a po uvaření se již nelepí

Planá rýže – semena severoamerické vodní trávy, která ve skutečnosti není pravá rýže. Zrna jsou dlouhá, tmavá a štíhlá. Používá se v kombinaci s rýží basmati a je vhodná do salátů.

 

Jak vařit rýži

- Rýži nasypeme do síta a propláchneme studenou vodou.
- Základní poměr při vaření rýže je 1 díl rýže na 2 díly vody, rýže by se během vaření neměla promíchávat pouze tak, že potřeseme celým hrncem a to proto, aby se rýže dusila stejnoměrně.
- Přikryjeme pokličkou a přivedeme k varu, vaříme cca 20 minut dle druhu rýže.
 

Zdroj: Jídlo jako jed, Jídlo jako lék Reader‘s Digest
            Rýže, 180 skvělých receptů z domova i ze světa – Pavel Martin

Autor: Katka V.

TIP: Plánujete firemní nebo rodinné akce, párty, svatbu?
Kuchaři do domu jsou ověření osobní kuchaři, osvědčené cateringové firmy a stylové restaurace s VIP kuchaři.
Objednejte catering nebo mistra kuchaře či restauarci s VIP kuchařem: www.Kucharidodomu.cz. Celá ČR.

Firemní a rodinné akce, společenské události, 25 světových kuchyní, food festivaly, kurzy vaření, cooking show, dárkové poukazy.   
S KUCHAŘI DO DOMU SI UŽIJETE GURMÁNSKÉ MENU, KLID A POHODU!

Ostatní

Tipy a triky na grilování: Renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek

Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.

čtěte více...

Jíška, zásmažka: Jak ji správně připravit? Tipy a triky kuchařů

Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?

čtěte více...

Luštěniny: Jak je správně uvařit? Desatero vaření luštěnin

Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.

čtěte více...

Tipy a triky: Jak na chutnou rybí polévku?

K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.

čtěte více...

Jak upéct nejlepšího krocana? Nákup, příprava a doba pečení

Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.

čtěte více...

Kapr: Tipy a rady jak zpracovat a připravit kapra

První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.

čtěte více...

Polévky: Jaké jsou druhy polévek? Jak na nejlepší polévku?

K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.

čtěte více...

Druhy omáček: Jak na dokonalé omáčky?

Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).

čtěte více...

Jak přípravíme maso na vaření? Odležení, porcování, naklepání, klínkování masa

Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
 

čtěte více...

Houby: Letos už rostou! Tipy na zpracování hub

Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.

čtěte více...

Perníčky: Jak si poradíme s jejich přípravou? Dobré rady

Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.

čtěte více...

Znáte přírodní barviva na obarvení velikonočních vajíček? Výzdoba na Velikonoce

Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!

čtěte více...

Zamrazování pečiva: Ano či ne?

Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.

čtěte více...

Cukroví: Kdy začít? Osvědčené vychytávky při pečení!

Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.
 

čtěte více...

Umíte vyrobit domácí čokoládu? Recepty na mléčnou a hořkou čokoládu

Výroba domácí čokolády je totiž velmi jednoduchá a to hlavně díky široké nabídce kvalitních surovin, které jsou k tomu třeba. Často je domácí čokoláda podávána jako druh vánočního cukroví.
 

čtěte více...
Více z kategorie tipy-a-triky naleznete ZDE