Výtečné omáčky
Omáčky získají obzvlášť lahodnou chuť, pokud do základu přidáme nadrobno pokrájenou kůži ze slaniny nebo šunky.
Vázání omáček žloutkem
Jemné omáčky lze vázat žloutkem. Nesmí se potom dále již vařit. Nejlepšího výsledku dosáhneme v horké vodní lázni. Žloutek rozšleháme s částí tekutiny a přidáme do omáčky. Mícháme tak dlouho, dokud omáčka nezhoustne.
Řezy potírané olejem
Křehké plátky z hovězího a telecího masa zůstanou během pečení hezky šťavnaté, jestliže je nejprve potřeme nějakým neutrálním olejem a teprve potom dáme na rozehřátou pánev. Maso solíme a pepříme až po upečení.
Perfektní drůbež
Jateční čerstvá nebo rozmrazená drůbež bývá na fritování a smažení vetšinou příliš vlhká. Pomůžeme si velmi snadno. Drůbež necháme odpočinout přes noc v chladničce v marinádě z koření, bylinek a oleje. Před dalším zpracovnáním maso pečlivě osušíme měkkým papírovým ubrouskem. Potom na něm bude lépe držet těsto nebo trojobal a Vaše snaha bude korunována úspěchem.
Zbytky do salátu
Jestliže se chystáte na přípravu vydatnějšího salátu, měli byste si důkladně prohlédnout chladničku a mrazničku. Často přitom objevíme maličkosti, které se výtečně uplatní v salátu. Například uzeninový nářez, tvrdý sýr, rýže, vývar, bylinky nebo i vařený brambor, který lze rozmačkat do zálivky. Nebojte se i přidat jablko nebo hrušku.
Koláče a ostatní pečivo z kynutého těsta
Získají krásnou zlatožlutou barvu, jestliže přidáme do mouky trochu vanilkového pudinku.
Korpus z křehkého těsta
Udrží si lépe správný tvar, pokud ho před pečením přibližně na 30 minut dáme do chladničky.
Dortová poleva
Zůstane krásně čirá a nevytvoří se na ní puchýřky, jestliže cukr s trochou tekutiny třeme dohladka hnětacím nástavcem, nikoli šlehací metličkou. Nakonec přidáme zbylou tekutinu a povaříme.
Vanilkové lusky
Po vyškrábání je použijeme k domácí výrobě vanilkového cukru. Vanilkové lusky přidáme k zásobě cukru do sklenice se šroubovacím uzávěrem a necháme několik dní odležet. Cukr tak získá požadované vanilkové aroma.
Zakysaná smetana
Chceme-li zvýraznit chuť pokrmu nebo ji naopak zjemnit, stačí přidat polévkovou lžíci zakysané krémové smetany. Vmícháme ji do horkého pokrmu a už dále nevaříme. Zakysanou smetanu můžeme předtím ochutit čerstvými sekanými bylinkami, česnekem, křenem, hořčicí či kečupem.
Zeleninové pyré
Uvařená a jemně rozmixovaná mrkev, cuketa nebo paprika obohatí a dochutí masový vývar, bramborovou, hrachovou, rýžovou kaši, rizoto i dušené maso. Chutným doplňkem nudlových polévek a těstovin jsou rozmixované čerstvé bylinky, zejména bazalka. Dochucujeme vždy na konci tepelné úpravy.
Víte, že na portálu Kuchaři do domu.cz si můžete objednat akreditované lektory vaření, lekce vaření u Vás nebo ve studiu? Celá ČR.
Někteří mistři kuchaři poskytují Dárkové poukazy na Lekce vaření s osobním kuchařem.
Autor: Pavlína Ž.
TIP:
Plánujete rodinnou oslavu nebo firemní akci? Narozeniny, jubileum, svatbu, párty, garden párty, firemní akci, grilování? Jste zaneprázdněni? Záleží vám na úspěchu celé akce? Objednejte si profesionálního kuchaře!
Kde hledat kuchaře nebo catering?
KUCHAŘI DO DOMU .cz - největší online seznam osobních kuchařů a catering na míru k objednání - rodinné i firemní akce. Celá ČR.
Profesionální kuchař se kompletně o akci postará! Kuchař nakoupí, navaří, naservíruje, uklidí kuchyni a odjíždí. Pobaví hosty při kulinářském show.
Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do sídla firmy, klubu, pronajatých prostor. Přiveze potřebný inventář.
Čerstvé vaření a gurmánské zážitky.
S kuchaři do domu se oslava vyplatí! V soukromí, v pohodlí, bez práce. Spočítejte si kolik času, práce a peněz ušetříte. Dlouhé stání ve frontách, nákupy, vaření, úklid, starosti, bez pronájmu salónku a drahých alkoholických a nealkoholických nápojů.
Jak objednat kuchaře na oslavu nebo lekce vaření?
Vaši poptávku pošleme více kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a sympatického profesionálního kuchaře.
Zadejte POPTÁVKU: ZDE
Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.
čtěte více...Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?
čtěte více...Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.
čtěte více...K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.
čtěte více...Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.
čtěte více...První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.
čtěte více...K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.
čtěte více...Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).
čtěte více...Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.
čtěte více...Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.
čtěte více...Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.
čtěte více...Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!
čtěte více...Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.
čtěte více...Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.