Prozradíme vám praktické kuchařské tipy a rady našich babiček i moderní gastronomie. Mohou vám přijít vhod, když vám na jídle opravdu záleží a chystáte rodinnou oslavu, čekáte důležitou návštěvu, pořádáte párty pro přátele nebo obchodní partnery. Zákon schválnosti existuje (kalná nebo přesolená polévka, vysušené nebo tuhé maso, připečená buchta, nevzhledné knedlíky). Právě ve chvíli, kdy se snažíte ohromit své hosty a na výsledku vám nejvíc záleží, vám pomohou tipy a triky šéfkuchaře leccos zažehnat i vylepšit. Rady z babiččiny bohaté studnice zkušeností se vám budou hodit k vyšperkování vašeho kuchařského umění.
• Chcete zabránit tomu, aby se polévka zakalila? Přidejte do vlahé polévky bílek (klidně 2-3 bílky), uveďte ji do varu a přeceďte ji přes utěrku. První prokapaný hrnek můžeme znovu přecedit a polévka bude zcela čirá.
• Plátky knedlíků jsou nevzhledné? Plátky knedlíků budou pěkně kulaté a pravidelné, když je místo nože, nakrájíte kuchyňskou nití nebo jiným pevným vláknem.
• Věděli jste, že když cibuli na guláš po osmažení necháte odležet, bude guláš ještě lepší?
• Nemůžete vyklopit koláč z formy ani po vychladnutí? Postavte ho ještě jednou krátce do horké trouby. Pak se bez problémů z formy uvolní.
• Při pečení masa nám to nejlepší ulpí na pekáči. Vynikající sos vykouzlíme, když výpek v pekáči smícháme s trochou vody a tuk seškrábeme nožem do pekáče. Toto několikrát opakujeme a máme výslednou silnou šťávu!
• Marináda se do grilovaného masa nejlépe vpije, když ho naložíme minimálně den předem. U ryb dáme pozor na přílišné použití oblíbeného citronu, maso je pak vyschlé a drolí se.
A jaké jsou Vaše zkušenosti? Máte jiné osvědčené tipy a triky? Napište nám do komentáře pod článkem.
Foto: ©SAMphotostock.cz/photography33
TIP: Víte, že .....
* Gurmánská společnost Kuchaři do domu s.r.o. – největší dodavatel kulinářských služeb a programů, workshopů,
elitních osobních kuchařů a cateringů.
* Provozujeme největší seznam KuchariDoDomu.cz špičkových osobních kuchařů ČR,
členů Národního týmu AKC ČR a mistrů světa 2018, mediálně známých kuchařů z TV,
lektorů vaření, gastroporadců, cateringových firem, stylových restaurací a gastrostudií našich mistrů.
* K objednání na firemní, rodinné a společenské akce po celé ČR.
* Sami si vyberete šéfkuchaře, catering, kulinářský program a nejlepší nabídku.
* Zajišťujeme originální programy na firemní akce - kurzy vaření, workshopy, live cooking, exkluzivní catering,
kuchařská show, degustační večeře, 25 světových kuchyní, tematické večery, kompletní catering do 2000 osob.
* Produkci eventů na klíč, gala večerů, recepcí, konferencí, festivalů se známými producenty
TV NOVA, ČT 1 a TV PRIMA.
* Vaříme u zákazníka nebo zajistíme stylové prostory.
Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.
čtěte více...Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?
čtěte více...Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.
čtěte více...K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.
čtěte více...Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.
čtěte více...První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.
čtěte více...K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.
čtěte více...Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).
čtěte více...Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.
čtěte více...Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.
čtěte více...Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.
čtěte více...Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!
čtěte více...Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.
čtěte více...Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.