Ocet užíváme v potravinářství ke konzervaci zeleniny, k okyselení pokrmů. Je to potravinářská přísada, její hlavní složkou je kyselina octová, koncentrovaná podle druhu octa od 4 do 18%.
Nejrozšířenější druhy octa v Evropě se vyrábějí z bílého nebo červeného vína, ty kvalitnější zrají téměř dva roky v dřevěných sudech.
Druhy:
balzamikový: (italský, z vylisovaných hroznů, tradiční zraje až 12 let a jeho cena je srovnatelná s nejlepšími víny)
rýžový: pochází z Asie
sladový: vyrobený z ječmene, oblíbený v Anglii
jablečný: z jablečného moštu
vinný: z červeného nebo bílého vína, rozšířený ve Středozemí a Střední Evropě
Ocet má své využití v potravinářství, ale je důležitým pomocníkem i při úklidu.
Víte, že…..
usazeniny z pekáče odstraníme tak, že do něj nelijeme vodu s octem a dáme zahřát do trouby
varnou konvici zbavíme vodního kamene, když do ní přes noc nalijeme ocet
zápach z lednice odstraníme, když do ní postavíme sklenku octa
vodní kámen z pračky odstraní 1 litr octa
odpad pročistíme tak, že do něj nasypeme nejprve sodu se solí, pak nalijeme ocet, necháme působit a pak propláchneme proudem vody
plíseň mezi spárami dlaždiček očistíme také octem
mastnota z mikrovlnné trouby zmizí, když na několik minut přivedeme k varu vodu s octem, pak troubu jen vytřeme
koženou sedací soupravu nebo kabelku také zbaví nečistoty ocet
zrcadlo se leskne po umytí teplé vody s octem
skleněné popelníky se lesknou a nejsou po umytí octem cítit
směs kuchyňské soli s octem necháme působit přes noc na vaně nebo umývadle a dosáhneme lesku a čistoty
barvy na koberci oživíme, potřeme-li ho octovou vodou, po důkladném vyschnutí vyluxujeme. Tímto způsobem se z koberce odstraní i případný zápach.
Také usazeniny na dně vázy zmizí, když do ní nasypeme suchou rýži, zalijeme octem a necháme působit.
Je-li v místnosti cítit kouř, postačí miska s octem a vzduch se vyčistí.
Na odstranění zápachu z rukou po krájení cibule nebo česneku stačí ruce potřít octem.
Také všechny nečistoty z ovoce odstraníme octovou vodou.
Ocet je pro nás velkým pomocníkem a hravě nahradí i drahé přípravky.
Autor: Eva Ch.
Zdroj: Wikipepie
Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.
čtěte více...Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?
čtěte více...Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.
čtěte více...K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.
čtěte více...Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.
čtěte více...První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.
čtěte více...K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.
čtěte více...Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).
čtěte více...Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.
čtěte více...Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.
čtěte více...Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.
čtěte více...Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!
čtěte více...Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.
čtěte více...Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.