Uvařit houskový nebo bramborový knedlík pro mě na začátku mého vaření znamenalo poměrně nelehký úkol. První várka bramborových knedlíku skončila i s kastrolem na zahradě za plotem. Do houskových jsem se tedy raději ani nepouštěla.
Poté následovaly klasické knedlíky v prášku a občas nákup polotovarů. Nikdy se však na talíři neobjevily ty pravé domácí knedlíky.
Dnes už vím, že uvařit knedlík není naprosto žádný problém, když dodržíme správný postup a některé důležité zásady. Měli bychom vědět, že základem dobrých knedlíků je samozřejmě těsto.
Houskové knedlíky vařené v páře
500 g polohrubé mouky nasypeme do mísy a osolíme. Ohřejeme si 250 ml mléka, do kterého rozdrolíme ½ droždí a rozšleháme jedno vejce. Kvásek nalijeme do mísy s moukou a vypracujeme vláčné těsto tak, aby se nelepilo na stěny mísy. Po vykynutí přidáme na kostičky nakrájený rohlík nebo housku (lepší starší) a ručně zapracujeme do těsta. Poté znovu necháme vykynout. Na závěr vytvarujeme tři šišky, které necháme ještě chvíli kynout. Vaříme je na pařáčku nad párou 20 minut. Horké je krájíme nití nebo kráječem, studené nožem.
Pokud vaříme houskové knedlíky s kypřícím práškem, můžeme přidat trochu sodovky, jsou potom nadýchanější. Také je můžeme vylepšit petrželovou natí.
Jsou vhodnou přílohou k omáčkám (svíčková na smetaně, rajská, křenová, roštěná a jiná dušená masa s omáčkami).
Bramborové knedlíky
5-6 uvařených, oloupaných brambor najemno nastrouháme na vál, přidáme 400-500 g hrubé mouky nebo jemné krupice a sůl. Doprostřed rozklepneme celé vajíčko a rukama vypracujeme těsto. Vytvarujeme tři knedlíky do tvaru válečků o průměru 5-6 cm. Vkládáme hned do vroucí vody a vaříme cca 20 minut. Poté knedlíky nakrájíme kráječem, nití, nebo nožem, který namáčíme ve vroucí vodě, ve které jsme knedlíky vařili.
U bramborových knedlíků si musíme dávat pozor na to, aby byly brambory studené, a také s přípravou těsta neotálíme, jinak nám bude těsto řídnout. Není na škodu, když jsou brambory uvařené den předem.
Jako příloha se bramborové knedlíky hodí k pečenému masu se zelím nebo špenátem. Bramborové těsto se může také plnit uzeným masem, ale i ovocem. Výborné jsou plněné švestkami.
Autor: Katka K.
Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.
čtěte více...Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?
čtěte více...Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.
čtěte více...K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.
čtěte více...Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.
čtěte více...První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.
čtěte více...K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.
čtěte více...Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).
čtěte více...Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.
čtěte více...Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.
čtěte více...Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.
čtěte více...Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!
čtěte více...Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.
čtěte více...Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.