Stále častěji se snažíme nahrazovat cukr v kuchyni zdravějšími alternativami. Jsou však i jiné možnosti použití cukru, které nám mohou být užitečné. Znaly je už naše babičky, ale i dnes jsou stále aktuální.
Kvásek
Chcete-li, aby kvásek rychleji vzešel, přidejte lžičku cukru.
Hrách
Přidejte špetku cukru, když vaříte hrášek, zachováte jeho zelenou barvu, navíc vynikne jeho aroma.
Platí to například i u mrkve, taktéž přidáním cukru, zvýrazníme její aroma.
Chuť sladkých jídel se zvýrazní, přidáním špetky soli a naopak, máme-li jídla slaná a přidáme špetku cukru, zvýrazní se také jejich chuť.
Citronová kůra
Nastrouhaná citronová kůra se dá uchovat tak, že ji smícháme s cukrem a dáme do dobře uzavíratelné sklenice.
Mléko
Cukr zabraňuje srážení a kysnutí mléka.
Poleva
Cukrová poleva se lépe roztírá, přidáme-li trochu kypřícího prášku.
Pečivo
Do nádoby k pečivu, přidejte několik kostek cukru. Zůstane tak déle čerstvé.
Sýr
Tučný sýr vydrží v lednici déle, pokud do nádoby ve které ho skladujeme, přidáme kostku cukru.
Ztvrdlý moučkový cukr dáme do vzduchotěsného obalu s krajícem chleba. Po několika hodinách na chladném místě bude opět sypký.
Hořčice
Vyschlou hořčici rozmíchejte s trochou octu, oleje a cukru.
Barevné prádlo
Přidáme-li trochu cukru do máchání, oživí to jeho barvy.
Záclony
Pro zpevnění záclon přidáme do máchání roztok 1:3.
Peeling
1 čajová lžička cukru, 1 polévková lžíce oleje, Peelingem jemně masírujeme obličej, můžeme ho také použít na zjemnění hrubých rukou.
Květiny
Aby řezané rostliny vydržely déle čerstvé, přidáme do vody trochu cukru. Voda by se měla pravidelně měnit.
Past na vosy
Do láhve s úzkým hrdlem dáme cukerný roztok s trochou prostředku na mytí nádobí a ocet.
Bodnutí hmyzem
Potřete-li místo, kam vás štípl komár, nebo jiný obtížný hmyz navlhčenou kostkou cukru, bolest zmizí, skvrna také.
Mravenci
Smíchejte prášek do pečiva s cukrem a dejte na místo, kde se vyskytují mravenci.
Pachy
Příjemnou vůni v kuchyni dokáže navodit směs koření (skořice, hřebíček) svařená s trochou cukru a vody. Zbavíme se tím nepříjemných pachů, nejen v kuchyni.
Zdroje:
Tradiční řešení pro moderní život, Reade’s Digest
Babiččiny tipy a triky, Alexandra Osten
Autor: Katka K.
TIP:
Čeká vás příprava rodinné oslavy, jubilea nebo firemní akce?
NEUNAVUJTE SE S VAŘENÍM! NESTRESUJTE SE S PŘÍPRAVOU OSLAVY! UŽIJTE SI OSLAVU SE SVÝMI HOSTY!
Záleží Vám na úspěchu akce? Jste zaneprázdněni? Objednejte si osobního profesionálního kuchaře! Kompletně se o akci postará! Přijede za Vámi - domů, zahradu, na chatu, do zázemí firmy, klubu. Kuchař sestaví vaše oblíbené menu, nakoupí, navaří, naservíruje, uklidí kuchyň, pobaví hosty a odjíždí.
Oslava bez práce v soukromí se vyplatí! Spočítejte si, kolik času, práce a peněz ušetříte nákupy, stáním ve frontách, vařením, úklidem, pronájmem salónků, drahé alkoholické a nealkoholické nápoje. Užijte si čerstvé delikatesy od šéfkuchaře.
Kde hledat kuchaře?
Objednejte si kuchaře nebo catering na portálu: www.Kuchaři do domu.cz - největší seznam osobních kuchařů a catering na objednání na Vaše akce. Celá ČR.
Jak objednat kuchaře na oslavu nebo catering?
Vaši poptávku pošleme více mistrům kuchařům. Sami si vyberete nejlepší nabídku menu, cenovou nabídku a svého kuchaře.
ZADAT POPTÁVKU: ZDE
Tipy a triky na grilování radí renomovaný šéfkuchař a gastromanažer Martin Bušek.
čtěte více...Dobrá chuť jídla je závislá na dobrém provaření jíšky. Doba vaření jíšky je minimálně 20 minut Teplou hotovou jíšku ředíme studenou vodou, studeným vývarem nebo mlékem. Kdy použijeme světlou nebo tmavou?
čtěte více...Luštěniny obsahují velké množství potřebných bílkovin a s výjimkou sóji a arašídu neobsahují téměř žádné tuky. Namáčení luštěnin je velmi důležité, namáčením se rozpouštějí rostlinné cukry, nedostatečně rozpuštěné cukry způsobují nadýmání.
čtěte více...K těm méně tradičním patří právě polévky rybí. Nejčastěji se v české kuchyni vaří polévky z ryb sladkovodních a to hlavně v období Vánoc. Ve specializovaných restauracích se nabízejí polévky z ryb mořských.
čtěte více...Chceme-li co nejchutnější maso, volíme maso z krocana jednoročního. Měl by mít šupinovitou, ale hebkou kůži na nohách s barvou kůže šedobílé. Na 1,5 kilogramu masa je třeba při pečení v troubě cca 60 minut.
čtěte více...První krok k výtečné rybí pochoutce je samotný nákup a příprava ryby. Jak poznat čerstvou rybu? Skladování, úprava rybího masa, příprava kapra, správné smažení kapra.
čtěte více...K přípravě většiny polévek ať hnědých, masových, ale i bílých, zeleninových nebo krémových používáme jak základní potraviny, tak vývary. Ty připravujeme z různých druhů potravin. Asi nejkvalitnější vývar je z hovězího masa.
čtěte více...Při přípravě omáček je třeba řada znalostí, aby měly vyváženou chuť ale i správnou hustotu. Prvním krokem k dokonalé omáčce je příprava základu. Dokonalou chuť získáme, máme-li předem připravený vývar (fond).
čtěte více...Před samotnou tepelnou úpravou masa je třeba jej důkladně připravit, aby maso mělo tu správnou chuť i konzistenci. Maso vždy krájíme přes vlákno.
Způsobu zpracování hub je mnoho. Někdo dává přednost sušení, nakládání do tuku nebo soli, sterilování v sladkokyselém nálevu, jiný je uchovává v mrazničce. Jak na to? Dozvíte se v článku.
čtěte více...Rýže je považována za hlavní potravinu poloviny světové populace. Je hlavním zdrojem energie a důležitým zdrojem bílkovin pro organismus. Více minerálů a vitamínů obsahuje rýže méně čištěná.
čtěte více...Receptů na perníčky je nepřeberné množství. Většina z nás se ale zdobení perníčků bojí, proto je raději nechává neozdobené. Zde jsou rady k cestě za krásnými a chutnými perníčky.
čtěte více...Pečlivě a vkusně nazdobený stůl v období Velikonoc je oříškem. Na barvení vajíček lze použít také přírodní barviva. Zdobení, které ještě neznáte!
čtěte více...Velmi dobře lze zamrazit téměř všechny druhy pečiva. Jak nejlépe zamrazovat záleží na tom, zda zamrazujeme pečená nebo syrová těsta.
čtěte více...Cukroví upečené z kvalitního čerstvého, kvalitního másla je bez diskuzí to nejlepší. Aby i to doma upečené cukroví bylo tak jak má být, měli bychom se na jeho přípravu náležitě připravit.